HC Lvi Břeclav – Rozhovor z našimi bronzovými medailisty z ME v inline hokeji

inline mistri

Filip Král a Marek Göndör. Jeden je brankářem a druhý obráncem našeho staršího dorostu HC Lvi Břeclav. Dva mladí kluci, kteří se vrátili z italské Roany s bronzovými medailemi z ME v inline hokeji.

ME proběhlo v termínu 26.8. – 28.8. 2016. V základní části reprezentace ČR podlehla Francii 2:6, poté Švýcarsku 3:4 po s.n. . porazila Itálii 2:1 po s.n. a Švédsko 5:0. V souboji o bronz naši přehráli Švýcarsko 4:1. Přinášíme Vám malý rozhovor s oběma mladými reprezentanty.

Předem Vám chci poblahopřát k Vašemu velkému úspěchu kluci.

Marek si dres se státním znakem oblékl podruhé. Filipe, Ty jsi měl premiéru. Jaký je to pocit?

Filip: Ten pocit ani nejde popsat. Je to něco neskutečného a zároveň obrovská zkušenost a čest hrát za Českou republiku. Už od malička co hraji hokej byl můj sen hrát za reprezentaci a já si ho splnil a navíc k tomu byla medaile a to je prostě nepopsatelný zážitek.

A Marku jak jsi se cítil Ty na druhé reprezentační akci? Je to stejné jako poprvé?

Marek:Tak jako je to pocta, že mě vybraly i letos do reprezentace. A není to jak poprvé, poprvé sem nevěděl co od toho inlinu očekávat, a letos sem si byl jistější v tom jak hrát.

Kdy jste se dozvěděli , že letošní mistrovství Evropy se Vás bude opět týkat?

Filip: Bylo to cca před 3 měsíci, kdy jsme dostali pozvánky na reprezentační kemp v Přerově. Byl to jakoby výběr, ale konečné potvrzení že jedem a vybrali si nás, jsme se dozvěděli 3 týdny před odjezdem.

Měli jste i nějaké menší soustředění, nebo na sehrání byly jenom tréninky v Itálii?

Filip: Jedno soustředění bylo právě v Přerově, kdy jsme se poprvé všichni viděli a následně už jen 3 tréninky v Itálii.

Marek: Jak říká Fillip. V červnu jsme měli výběr v Přerově a od té doby jsme nestály na inline bruslích. A pak už jsme měli jen ty 3 tréninky v Itálii.

Bylo těžké se pro Vás přeorientovat z bruslí na kolečka?

Filip: Nejhorší byl asi první trénink a to pro všechny, jinak už to bylo v pořádku.

Marek: Ani ne nebylo, pro mě je horší se přeorientovat z koleček na brusle.

Jedná se o ME s pravidly FIRS, tudíž i branky jsou poněkud jiné než v hokeji, jak se na to zvyká brankáři a jak hráčům?

Inline hokej má dvě verze pravidel mírně se lišících. Vrcholné akce pořádá jak IAHF ( mez. hokejová federace) tak FIRS ( mezinárodní federace kolečkových sportů)

Filip: Malé branky mi nedělaly žádný problém, právě naopak. Hodně rychle jsem si na ně zvykl,ale horší to bude si zvyknout zpět na velké hokejové.

 Marek: Tak jediné co je na tom hrozného na zvyknutí je to ze musíme střílet puk níž než na ledě,ale dá se to v pohodě trefit i přes velké brankáře.

S jakým cílem tam jel tým a s jakým Vy osobně?

Filip: Jeli jsme tam s tím nejvyšším cílem a hlavně reprezentovat. Když se nám nepovedlo probojovat do finále, tak i z bronzu jsme hodně šťastní. No a za mě, já jel reprezentovat republiku i klub , splnit si sen a určitě chtěl jsem to zlato!

Marek: Celý tým a i my jsme tam jeli s cílem to celé vyhrát a dovést zlaté medaile, ale nevyšlo nám to, jsme rádi, že jsme dovezly bronzové medaile, neboť každá medaile se počítá.

Marku Tebe potkalo nějaké zranění můžeš to konkretizovat a jak jsi se potom cítil?

Marek: Tak po prvním tréninku jsem se šel vyběhat a blbě sem došlápl na kanál a podvrtnul jsem si kotník, takže jsem vynechal další dva tréninky a jeden zápas proti Francii, ale proti Švýcarům jsem už nastoupil a odehrál zbytek turnaje. V ten moment, když jsem si to podvrtl tak sem se cítil hrozně a myslel sem si ze se mi to tak rychle nezlepší a bál sem se ze si nezahraji letos ani jeden zápas.

Start do turnaje Vám moc nevyšel. Jako v loni byla Francie nad Vaše síly. Podepsal se výsledek nějak na týmu?

Filip: Myslím, že jsme měli smůlu v tom, že jsme Francii chytli hned první zápas, kdy jsme ještě nebyli moc zvyklí na kolečka. A vůbec ne, naopak nás to nakoplo a každý zápas byl lepší a lepší.

Marek: Letos byl ten start do turnaje a výsledek horší než minulý rok proti Francii, ale celý tým to zvedlo a pak jsme hráli zápas od zápasu líp a líp.

Druhý den přišla na úvod prohra se Švýcary po nájezdech a reálně Vám začalo hrozit že se nepostoupí do boje o medaile, Bylo i tohle impulsem k vynikajícímu výkonu proti do té doby suverénním Italům?

Filip:  Ano bylo to deprimující, ale trenéři i kapitán nás nakopli věřili jsme tomu! Byli jsme jako tým. V zápase proti Itálii jsme mohli jen překvapit, co jsme taky udělali a to aby jsme mohli hrát o bronz jsme museli min. remizovat se Švédy.

 Marek: Já si myslím že jo, nebo celý tým chtěl medaile, tak jsme se snažily, a tento zápas chytal Filip Král, a předvedl úžasný výkon v brance a taky vychytal Itálii na nájezdy.

Filipe jaké to bylo chytat nájezdy v menší brance na kolečkách?

 Filip: Já osobně se s tím hodně pral. Nájezdy jsou moje silná stránka a myslím že sem to ukázal i proti Italům. Nejhorší je, že to prostě neklouže, to je zásadní rozdíl.

Přišla výhra a poslední den s Švédy Vám stačila i remíza k boji o bronz. Šetřili jste se v posledním utkání skupiny?

 Filip: Určitě ne, protože nám šlo o utkání o bronz stejně tak i Švédům. Do každého zápasu jsme dávali maximum a nikoho jsme nepodceňovali.

Marek: Tak šetřili jsme si síly,až v průběhu zápasu, když jsme vedli, protože o bronz jsme hráli dvě hodiny po ukončení zápasu ze Švédy. A hlavně při tomto zápase jsme si chtěly vyzkoušet vše co nám trenér říkal.
Švédsko jste porazili podle výsledku v klidu. Vaše výkony měli stoupající tendenci. Dodávalo Vám to sebevědomí do boje o třetí místo?

 Filip: To určitě ano, každý zápas byl lepší a začali jsme hrát i víc v klidu a byli jsme si ve všem víc jistější což nás i motivovalo.

 Marek: Dodalo nám to hodně sebevědomí ze jsme hrály zápas od zápasu líp a proto jsme si věřili i na ty Švýcary a opět jsme je porazily při zápase o bronzové medaile.

Švýcary jste v první části rozstříleli 3:0. Super výkon, bylo to rozhodující pro zbývající část posledního utkání?

Filip: Já myslím, že jsme měli i štěstím a to v tom, že Švýcarům se zranil gólman, který opravdu exceloval a možná i díky tomu jsme vyhráli bronz.

Marek: Hlavní bylo to že jsme se drželi více na puku než oni a měly jsme o více šancí, a nepustily jsme je do ničeho.

Medaile jste tedy přivezli,  nakonec bronzové. Jako vloni i letos ME ovládli Francouzi před Italy. Je na nich znát že se inlinu věnují téměř celou sezonu?

 Filip: To určitě ano! Italové i Francouzi na tom stoji opravdu celý rok a znát to jde, ale naopak my hokejisti máme takové to hokejové myšlení, což oni nemají. Musím ale říct, že ke konci turnaje jsme se s nimi mohli rovnat. Takže zase takový velký rozdíl v tom nebyl.

Marek: Bylo to hodně znát, byli si na těch kolečkách jistější než my, ale i přes to jsme hráli velmi dobře, navíc Itálie se na tento turnaj chystala 3 měsíce a Francie se chystala od pondělí.

Předpokládám že tedy s Vašimi výkony jste byli spokojení? 

 Filip:  To naprosto ano!  Předvedli jsme se co v nejlepším a udělali si dobré jméno do budoucna.

Marek: Byly jsme spokojení ale chtěly jsme letos zlatou medaili,  ale opět se nám to nepovedlo

Kluci hodně zdaru do ledové sezony, Díky za rozhovor a ať se daří minimálně stejně jako na kolečkách

Filip a Marek: Děkujeme také.

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Program zápasů podle týmů v týdnu 19. 2. 2024 – 25. 2. 2024

HOKEJ 5. TŘÍDY HC Lvi Fosfa Břeclav B HC KOMETA BRNO po 19. 2. 2024 …