foto:policie.cz

Hazard s lidskými životy. Dopravní policisté zachytili autobus v dezolátním stavu.

HODONÍNSKO – Dopravní policisté ve středu prováděli kontrolu užitkových vozidel a autobusů v obci Strážovice. Na kontrole vozidel se spolu s policisty podíleli také pracovníci expertní jednotky z Ministerstva dopravy zaměřující se právě na technický stav vozidel.

Mezi jinými kontrolovanými vozidly odstavili policisté ke kontrole také mikrobus Ford Tranzit jedoucí na pravidelné mezinárodní autobusové lince Banská Bystrica – Praha, ve kterém cestovalo 15 pasažérů. Policisté spolu s experty na technický stav vozidel následně provedli důkladnou kontrolu mikrobusu a nestačili se divit. Při kontrole nalezli celkem sedmnáct závad, z nichž dvě byly natolik zásadní, že bylo nutné řidiči okamžitě zakázat další jízdu, aby už dále nemohl riskovat zdraví a životy cestujících a ostatních účastníků silničního provozu. Jak policisté uvedli, bylo velkým štěstí, že v uvedený den nepršelo. Jinak by cestování tímto autobusem mohlo mít tragické následky. Mezi zjištěnými závadami byly například (viz. foto):

mikrobus1

Pneumatiky opotřebeny pod přípustnou mez až na kordovou vrstvu
Další pneumatiky opotřebeny pod přípustnou mez 1,6mm hloubky dezénu
nesvítící přední obrysové světlo
koroze karoserie vozidla, zčásti zcela prorezivělá
nešla otevřít přední kapota vozidla
závada na samonavíjecím bezpečnostním pásu
volné uložení kloubového hřídele
poškozený a prorezivělý držák motoru
únik oleje z tlumiče pérování a motoru vozidla
odstraněný katalyzátor, který byl nahrazen kovovou trubkou
chybí plomba na snímači impulzů
absence periodických kontrol na hasicím přístroji
utržený držák parkovací brzdy
značná koroze brzdového potrubí a další drobnější závady ……
prošlá expirační doba autolékárničky už byla jen pověstnou třešničkou na dortu
Jak policisté dále zjistili, tak se společností provozující tuto dopravu byly potíže i v minulosti, kdy jejich řidiči nedodržovali předepsané přestávky v jízdě a autobusy měly problémy s technickým stavem.

Zarážejícím faktem v tomto případu je to, že v minulém týdnu toto vozidlo prošlo řádnou technickou kontrolou ve stanici STK a bylo schváleno k provozu na pozemních komunikacích. Jak již bylo uvedeno, policisté zakázali řidiči další jízdu a cestující tak museli využít jinou dopravu. Jak řidič sám uvedl, mikrobus si před jízdou řádně nekontroloval. Spoléhal se na fakt, že je vozidlo po STK a tak vůbec netušil, že je autobus v tak žalostném stavu. Jak řidič, tak i majitelka autobusu budou následně řešeni správním orgánem a za hazard s lidskými životy jim hrozí mnohatisícová pokuta. Dále budou policisté dávat podnět na kontrolu stanice STK, která autobus uznala jako technicky způsobilý k provozu na pozemních komunikacích.
por. Bc. Petr Zámečník

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …