foto:pozary.cz

Hasiči za sebou mají náročný víkend. Krizová situace nastala ve Strachotíně.

BŘECLAVSKO – Jen v neděli řešily požární jednotky v jihomoravském kraji více než 130 případů. Na Břeclavsku čerpaly vodu ze zatopených sklepů ve Valticích, Mikulově, Břeclavi, Dolních Věstonicích a Strachotíně. Sesunutí svahu hrozí po víkendových deštích ve Strachotíně, práce na zabezpečení potrvají několik dní.

Ve starém pískovcovém lomu ve Strachotíně hrozí po víkendových deštích sesuv svahu. Hasiči evakuovali deset lidí. Dalších pět zůstává ve svých domech. V Dolních Věstonicích hasiči nasadili těžkou techniku na odbagrování několika sesunutých svahů. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil stav nebezpečí. I přes zajištění došlo během noci z neděle na pondělí k dalšímu sesuvu a vzniku prasklin ve vozovce vedoucí nad lomem.

Starostka Strachotína Lucie Danihelová na základě geologického posudku rozhodla o evakuaci obyvatel z osmi rodinných domů, které stojí v bezprostřední blízkosti. Někteří obyvatelé i přes výzvy hasičů a policistů ve svých domech zůstávají. Velitel zásahu si na místo vyžádal technika plynáren a nařídil odpojení plynu.

Krizový štáb rozhodl o uzavření prostoru bývalého lomu a komunikace vedoucí nad ním. Celou oblast bude až do ranních hodin hlídat a monitorovat policie. Na odtěžení uvolněné zeminy bude povolána speciální technika. Hasiči vytvořili ochranné zábrany kolem rodinných domů. Speciální bagr začal před pátou hodinou s postupným odebíráním zeminy z nestabilního svahu. Pracovat bude deset dní.

Včera dopoledne se činnost jihomoravských hasičů zaměřila na vybudování dřevěných zábran, které mají ochránit rodinné domy před odpadávajícím kamením nebo případným sesuvem. „Po poledni přijela do Strachotína speciální technika ze Záchranného útvaru ČR. Bagr se sedmnáctimetrovým ramenem začal s terénními úpravami před pátou hodinou odpolední. Zemní práce budou probíhat do západu slunce a další den znovu.“ uvedl David Jirouš, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje.

Ve Strachotíně a v Pasohlávkách hasiči zasahovali již o víkendu. „Ve Strachotíně hasiči čerpali vodu z lagun, které se vytvořily po vydatném dešti. Následně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů a vinných sklepů, kde se nacházelo místy až 1,5 m vody. V lokalitě u sklepů došlo k sesuvu půdy, který bezprostředně ohrozil jeden rodinný dům. Svah staticky zajistila jednotka z PS Lidická. Vážná situace byla také v obci Pasohlávky, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů a lagun.“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

V neděli krátce po osmé hodině ranní došlo k sesuvu půdy na rybářský kemp v Dolních Věstonicích. 20 metrů svahu zasypalo karavan, jehož majitel se naštěstí nacházel mimo něj. Druhý karavan masa půdy odsunula, žena z něj byla převezena k ošetření do nemocnice.

„Hasiči evakuovali dvacet osob a deset vozidel , prostor ve spolupráci s policií byl neprodyšně uzavřen. Komunikace je neprůjezdná mezi obcemi Dolní Věstonice – Pavlov a bude dlouhodobě uzavřena,“ uvedl Příkaský. Po odpoledním dešti byl poškozen další karavan, na který spadl strom.

Ani mikulovské vinobraní se neobešlo bez pomoci. Profesionální hasiči z Mikulova zasahovali v amfiteátru, aby likvidací vodní laguny umožnili pokračování programu. Lagunu odčerpávali hasiči také v zahradě ve Valticích, nedaleko železniční zastávky a pod železničním mostem, kde se řidičce osobního vozu nepodařilo projet a hasiči jí museli pomoci. Podobně zasahovali také v Sedleci a v Hlohovci.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Uzavření pokladny MÚ Břeclav v pátek 2. června

BŘECLAV / Městský úřad Břeclav Z technických důvodů bude v pátek 2. června mimo provoz …