Galerii zaplnili amatérští výtvarníci

MIKULOV (js) – Galerie Efram hostí od neděle 22. února tři desítky amatérských výtvarníků, kteří se zapojili do letošního ročníku Made in Mikulov.

Podle galeristky Sylvy Chludilové v něm letos převažují portréty a rok od roku je znát posun řady výtvarníků, kteří by si zasloužili i svou samostatnou výstavu. „Už zdaleka to taky není jen o umělcích z Mikulova, protože přesahujeme hranice města, jsou mezi námi i lidé ze zahraničí,“ říká galeristka.
Galerii na Husově ulici vyplnila rozličná díla. Mezi jinými jsou k vidění šperky z recyklovaných textilií od Michaely Posenau, fotografie Mikulova Michala Pochylého či Jiřího Svobody, symbolické obrázky Evy Gajanové, hliněná funkční pec Michala Žovince a fotografie afrických žen fotografa a cestovatele Jiřího Machovského. K velmi zdařilým patří i koláže Jany Pirogovové, které ohodnotil výtvarník a odborný poradce Karel Křivánek: „V té jednoduchosti je obrovská síla a krásně vyjadřuje její vztah k Mikulovu.“
Amatérští výtvarníci letos na výstavu dodali i spousty portrétů, které Sylva Chludilová uspořádala na hlavní stěnu galerie. Ve zbývajících prostorách jsou k vidění šperky, mandaly, malování na hedvábí i kovářské výtvory. „Jsou to hlavně práce lidí, kteří to dělají ze srdce. Netlačí je ruka trhu, tvoří svobodně a já bych jim všem moc přála, aby takoví zůstali i nadále a tato energie v jejich tvorbě bude stále zachována,“ řekla pořadatelka výstavy.
Dvě ručně vyšívané dečky přinesl i Karel Zemánek z Mikulova. Do kanavy je vyšila jeho zesnulá žena Marie, nad jejichž výrobou kdysi coby zdravotní sestřička relaxovala. „Ona nechtěla nikdy nic nikam dávat, tak až teď jsem se já odhodlal a den před zahájením výstavy jsem je donesl jako vzpomínku na ni,“ svěřil se senior.
Každé dílo, které je v galerii Efram do 22. března vystaveno, má svůj příběh, kus svého srdce do něj vložili všichni výtvarníci, byť amatérští. „Síla tvořit je v každém z nás,“ řekl za všechny Michal Žovinec. A přidala se i další z vystavujících, Šárka Horáková, která se vyznala z toho, že i přes svůj zdravotní handicap moc ráda maluje a že si v jednom ze svých těžkých životních období uvědomila, že má všechny trumfy života jen a jen ve své dlani a že může tvořit a být při tom nesmírně šťastná.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …