Galerie Závodný zve na vernisáž výstavy Eduarda Antala & Elvíry Antalová

MIKULOV / Galerie Závodný

Akce se uskuteční ve čtvrtek 15. března v 18 hodin.

Mikulovská Galerie Závodný představuje českému publiku díla slovenského umělce, člena Klubu Konkretistů a mezinárodní skupiny MADI, Eduarda Antala a jeho ženy Elvíry, malířky, která se zabývala i textilní tvorbou. V průběhu výstavy bude v ediční řadě Galerie Závodný vydána publikace věnovaná tvorbě Eduarda Antala.

Tvorba malíře, grafika, tvůrce kreseb a reliéfů, Eduard Antala / 1929 – 2011 / je silně spjata s krajinou jeho rodného Slovenska. Od samotných počátků příroda tematicky převažovala nad ostatními náměty, viděnou realitu krajinné kompozice postupně zjednodušoval až do podoby minimalistických a kontemplativních reliéfů bílých krajin, které nyní představuje mikulovská Galerie Závodný.

Elvíra Antalová / 1924 – 2011 / se podobně jako její manžel Eduard nechala inspirovat přírodou, přitahovala ji především rozmanitostí forem a tvarů. Byla představitelkou abstraktního proudu slovenského umění a její doménou se stala rovněž textilní tvorba. Tapisérie Elvíry Antalové byly nejčastěji utvářeny technikou finské ryije, která ponechává některá vlákna nezastřižená. Autorka navazovala na oblibu těchto ručně tkaných látek v západoevropském umění, kde se ke slavným návrhářům gobelínů řadil i Pablo Picasso, Victor Vasarely či Alexander Calder.

Kurátor: Vladimíra Brucháčková Závodná
Kontakt: Petra Korlaar, petra.korlaar@galeriezavodny.com, tel: 777088252

Zdroj: www.mikulov.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

ŠKOLNÍ AKADEMIE Gymnázia Velké Pavlovice

Gymnázium Velké Pavlovice pořádá a srdečně zve na školní akademii… ŠKOLNÍ AKADEMIE  Středa 26. června …