Galerie Efram v Mikulově je tu již dvanáct let

MIKULOV – Za účasti mnoha přátel umění si galerie Efram v neděli 1. června připomněla dvanáctileté působení na mikulovské kulturní scéně.

Výtvarnice a zároveň majitelka galerie Sylva Chludilová pro letošní výročí připravila svou autorskou výstavu, trochu netradiční. „Výstava sice bude reprezentovat moji celoroční tvorbu, ale více budou zastoupena díla ovlivněná mým posledním pobytem v jarním rozkvetlém Jeruzalémě,“ uvedla Chludilová. Na výstavě se objevily zcela nové prvky, nejrůznější výtvarné techniky v širších barevných škálách, olejomalby, koláže, asambláže, akvarely, kombinované techniky a originální instalace. O hudební část se postarala cimbálová muzika v čele s cimbalistkou Jitkou Ondráčkovou. Byla také připravena ochutnávka gastronomických specialit izraelské a židovské kuchyně.

Během dvanáctileté historie se v galerii konalo již bezmála sto padesát výstav, koncertů a besed. Výstavu zahájila Erika Bezdíčková, autorka knihy Moje dlouhé mlčení. „Tvorba Sylvy Chludilové je úzce spjata s historií judaismu, což ji bezesporu ovlivňuje. Obrazy, koláže a drobné artefakty, které zde dnes vystavuje, mají hlubokou myšlenku, kterou já cítím, poněvadž jsem 13 let žila v židovské komunitě. Pak přišel holocaust. O smutných zážitcích v koncentračním táboře v Osvětimi a svých pocitech z tohoto období jsem zde vyprávěla před dvěma lety. Obdivuji u své přítelkyně její vitalitu, neúnavnost a hledání inspirace.“ Erika Bezdíčková byla v roce 1944 jako třináctiletá odsunuta do Osvětimi, kde zahynuli oba její rodiče i větší část rodiny. Na konci války utekla z pochodu smrti a v úkrytu se dočkala osvobození.

Změněná velikost efram12_plak__t

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …