Sylva Chrludilová v galerii Efram, foto: www.mikulov.cz

Galerie Efram oslaví 14. výročí

MIKULOV

Galerie Efram oslaví čtrnáct let svého působení na kulturní scéně Mikulova. Tradiční slavnost spojená s autorskou výstavou galeristky a výtvarnice Sylvy Chludilové se bude konat v neděli 26. června. Vernisáž zahájí spisovatelka židovského původu Erika Bezdíčková. Jedinečným zpestřením bude koncert skupiny Livada.

„Moc mne těší, že Erika Bezdíčková, moje blízká přítelkyně a spřízněná duše přijala mé pozvání a přijede do Mikulova,“ řekla galerista Sylva Chludilová, která kromě svých obrazů bude vystavovat také textilní šperky. Jsou to naprosté novinky. „Vždycky mě lákala textilní tvorba a ve spojení s touhou každou volnou chvilku trávit ve společnosti barev, tak k tomu jednou muselo dojít,“ říká výtvarnice. Na vernisáži představí malou kolekci textilních šperků, doplněnou originálními vlastnoručně vyrobenými komponenty, ale také různé šátky, které budou celou výstavu barevně i tematicky propojovat.

Erika Bezdíčková je spisovatelka s velmi pohnutým životním příběhem. Prošla si peklem Osvětimi a přežila. V 50. letech byla pronásledována pro svůj židovský původ, po srpnu 1968 kvůli odsouzení sovětské okupace. Po celý život se však držela zásady: musí se bojovat a doufat.

Brněnská kapela Livada se zpěvačkou Isabelou Oravovou  přiveze do Mikulova převážně makedonskou lidovou hudbu, okořeněnou písněmi z Bosny, Srbska či Kosova, a repertoár nezapře ani moravské kořeny některých členů.

A co nebo kdo Sylvu Chludilovou ovlivňuje při její tvorbě? „Převážně se jedná o okamžité pocity, hodně mě inspirují také sny i různé lidské příběhy a osudy,“ říká výtvarnice.

Oslavy čtrnáctého výročí galerie Efram začínají v 16 hodin a výstava potrvá do konce července.
Jitka Sobotková

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …