Vítězka Milada Havlíčková se snímkem Zbarvený podzim za zády. Foto: Michal Daněk

Fotosoutěž skončila. Absolutní vítěz? Milada Havlíčková

Hustopeče – Fotosoutěž Hustopečský rok 2014 je u konce. Vítězné snímky jsou od pátku 9. ledna 2015 k vidění na výstavě v městské galerii v domě U Synků. Na slavnostní vernisáži byl vyhlášen také absolutní vítěz soutěže. S fotografií podzimní krajiny u hustopečských rybníků se jím stala Milada Havlíčková.

Odborná porota vybírala z téměř čtyř stovek snímků od několika desítek amatérských fotografů z Hustopečí, blízkého okolí, ale například i z Brna nebo z Prahy.

„Fotografové potvrdili to, že jeden zdařilý záběr není dílem náhody, ale v jednotlivých kolech dokazovali, že s fotoaparátem pracují systematicky a cíleně. To už je posunuje do kategorie profesionálů,“ chválila fotografie a jejich autory na vernisáži vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče Dagmar Sedláčková.

Porota vyzdvihla technickou zdatnost fotografů i poetičnost snímků. Při pohledu na některé z nich se ani nechce věřit, že vznikly v Hustopečích. Některé na diváka působí až exoticky. „Ukázali jste nám, že Hustopeče a okolí jsou krásné,“ poděkovala autorům Sedláčková.

„Jako rodačka z Hustopečí jsem se opravdu u některých snímků zastavila a chvíli přemýšlela, odkud jsou pořízeny, z kterého pohledu, jestli tam opravdu všechno je tak, jako ve skutečnosti,“ přiznala starostka města Hustopeče Hana Potměšilová.

Fotografové soutěžili ve třech kolech podle ročních období, vyhlášeno bylo jarní, letní a podzimní kolo fotosoutěže, v každém z nich byly snímky rozděleny do kategorií Zátiší, Krajina a Lidé.

První tři umístění v každé kategorii si z vernisáže odnášeli hodnotné ceny – například předplatné specializovaného fotografického časopisu, fotografický software nebo digitální tisk.

Vyvrcholením vernisáže potom bylo vyhlášení absolutního vítěze soutěže. Stala se jím Milada Havlíčková s fotografií s názvem Zbarvený podzim. Snímek dostal v galerii čestné místo a vytištěn je na plátně.

„Strašně mě to překvapilo. Myslela jsem si, že vyhraje spíš někdo z těch známějších fotografů, který do soutěže poslal více fotek,“ neskrývala radost a překvapení vítězka, která fotí asi pět let a podle svých slov hlavně do rodinného alba. V pátek si z výstavy odnášela hlavní cenu soutěže, digitální zrcadlovku. „Budu se s ní muset naučit. Potom už ale budu fotit úplně všechno,“ smála se Havlíčková.

„Porotu zaujala fotografie zdánlivě jednoduché podzimní krajiny, která je ale ve své jednoduchosti krásná a navíc pro Hustopeče naprosto typická. Porotu zaujalo i to, že fotografie se jeví poněkud impresionisticky, výtvarně,“ vysvětlila Sedláčková.

V městském muzeu a galerii bude zhruba pět desítek snímků k vidění do 25. ledna 2015. Podrobné výsledky fotosoutěže najdete na webových stránkách města.

Zde: jména výherců, názvy snímků, ceny

(Text: Jana Rozková, Foto: Michal Daněk)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …