Bohuslav Janovský obohatil program vernisáže několika básněmi. Foto: Jaroslav Švach

Fotografie, oleje i řezba. To je skupina Alfons.

Hustopeče – Olejová plátna, koláže, fotografie i trojrozměrné řezby – to vše je od neděle k vidění v městské galerii v domě U Synků. Vystavuje v ní všech jedenáct členů výtvarné skupiny Alfons. Vernisáž pestré výstavy si nenechaly ujít desítky lidí. Kromě výtvarných děl na ně čekalo i hudební vystoupení Pavla Vaňka nebo přednes básní Bohuslava Janovského.

„Umělecký spolek Alfons je skutečným reprezentantem umění města Hustopeče a Hustopečska,“ pronesl ve svém proslovu starosta města Hustopeče Luboš Kuchynka.

„Název pod dnešní výstavou by mohl být A všechno je jinak…,“ uvedla výstavu předsedkyně spolku Alfons Jarmila Milotová. I když je totiž výstava Alfonse již tradicí, letos se okolo ní mnohé změnilo.

„V prvé řadě tu už letos s námi nesedí naši dva důležití a dlouholetí členové, kteří nám opravdu chybí, paní Nohelová a pan Janšta. Zemřeli na začátku letošního roku. Jinak tady po dlouhé době poprvé vystavujeme všichni členové. No a patrná je i změna námětů a žánrů. Jak říkám, všechno je jinak,“ vysvětlila Milotová.

Ve čtyřech sálech jsou k vidění díla různorodých technik od Jarmily Milotové, Jany Rozkové, Pavla Klaka, Romana Müllera, Martiny Klakové, Veroniky Vejpustkové, Jiřiny Kulíškové, Marie Grůzové, Jiřího Polešáka, Bohuslava Janovského a Michala Mikuliče.

„Stejné téma by pro nás bylo svazující. Bylo by to dost složité. Je tady volná tvorba každého z nás,“ dodala předsedkyně spolku.

Výtvarnice Jiřina Kulíšková si například za hlavní námět svých akrylových obrazů zvolila duchovno. „Většinou jsem představovala tapisérie tvořené z vlny a přírodních materiálů, letos poprvé jsem představila svoje takzvané duchovní obrazy, zamyšlení nad vším kolem,“ svěřila se výtvarnice.

K vidění je na výstavě i užitné umění. Jsou jím logopedické pomůcky Marie Grůzové. „Momentálně dělám vzdělávací CD, každý rok na jiné téma a momentálně je to logopedie – takže různá cvičení, básničky a pohádky, které nutí děti mluvit,“ vysvětlila Grůzová.

Výstava členů výtvarné skupina Alfons bude v Městském muzeu a galerii Hustopeče k vidění do 23. listopadu.

Sledujte reportáž z vernisáže výstavy v Hustopečském magazínu č. 282, vychází v pátek 7.11.2014.

(Text a foto: Jana Rozková)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …