Fotbalisté MSK Břeclav přišli darovat krev. Foto: Jiří Lukeš

Fotbalisté MSK Břeclav přišli darovat krev

BŘECLAV (luk) – V úterý 7. října přišli na hematologicko-transfuzní oddělení (HTO) břeclavské nemocnice také členové fotbalového oddílu MSK Břeclav, aby společně darovali svou krev.

Členové třetiligového kádru včetně zástupců realizačního týmu a vedení klubu tak podpořili nově vznikající projekt fotbalového klubu MSK, jehož cílem je přimět co největší počet lidí k darování této vzácné tekutiny.

A protože se většina fotbalistů dostavila k odběru krve poprvé, byli v úvodu všichni poučeni o procesu, který musí každý dárce krve absolvovat. „Je nutno ocenit snahu pomoci druhému nemocnému člověku darováním své krve. Je to nejdražší tekutina, která mnohdy pomáhá zachránit lidské životy a není ničím nahraditelná,“ uvedla mimo jiné k mladíkům lékařka hematologicko – transfuzního oddělení Renata Kelnarová.

„Myslím, že je dobře, že náš klub se zajímá o spolupráci s břeclavskou nemocnicí. Nedávno jsme se zúčastnili Světového dne srdce a dnes jsme pro změnu přišli darovat krev. Je dobře, když  mladíci nemají v hlavě jenom fotbal, ale také se zajímají o život kolem sebe a společenské dění. Je to navíc v souladu s morálkou sportovce a v duchu fair play. Mnozí  jsou tu poprvé, mají trošku obavy, ale příjemné sestřičky pomohly určitou ostýchavost rozptýlit. Někteří jsou i z ciziny, jednoho hráče máme z Brazílie, ale všichni pochopili, že jde o dobrou věc,“ vyjádřil své mínění a pocity trenér fotbalistů Karel Bečka.

Bohužel právě u cizinců a lidí, kteří navštívili tropické země v poslední době, je nutno s odběry krve určitou dobu počkat, většinou je lhůta šest měsíců po návratu. „Proto u  mladého hráče Lucase de Serra  z Brazílie je nutno odběr krve ještě odložit. Je to běžné opatření a pokud po uplynutí lhůty svůj úmysl nezmění, rádi ho u nás přivítáme,“ vysvětlila vrchní sestra HTO Dana Blažková.

Mezi dárci byl i šestatřicetiletý Ivan Dvořák z Poštorné. „V sobotu jsem se ženil, ale při kontrole žádný alkohol zjištěn nebyl,“ dodal s úsměvem novopečený ženáč.

Městský sportovní klub Břeclav touto akcí rozjel dlouhodobý projekt na podporu darování krve. Klub chce maximálně podpořit všechny, kteří jsou si vědomi potřeby darovat krev a učiní tak. „Všichni, kteří jsou na seznamu dárců krve hematologicko-transfúzního oddělení břeclavské nemocnice, mohou od nejbližšího domácího zápasu naše třetiligová utkání navštěvovat zcela zdarma, stačí se jen prokázat příslušnou kartou odběrů, že jsou zařazeni v systému dárců krve,“ uvedl asistent vedení Marek Nešpor a zároveň dodal, že klub podpoří celou kampaň aktivně na svých oficiálních webových stránkách i sociální síti. „Chtěli bychom v podobných akcích dále pokračovat a do budoucna se zapojit do další řady charitativních projektů, které mohou pomoci těm, kteří naši pomoc opravdu potřebují,“ dodal Nešpor, který se odběru také zúčastnil.

Hematologicko-transfuzní oddělení břeclavské nemocnice realizuje ročně kolem pěti tisíc odběrů krve a dvou tisíc odběrů krevní plazmy. Přesto trvá potřeba nových dárců krve, kterých je v celé republice stále nedostatek. Proto patří všem, kteří se rozhodnou darovat krev, velké poděkování.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

TAK NÁM PŘIVEZLI FERDINANDA

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / muzeum pod vodárnou 5. 7. – 20. 9. …