Film Sama s Lubou Skořepovou

MIKULOV

Mikulovské kino připravilo na čtvrtek 21. září jedinečnou celorepublikovou premiéru dokumentárního filmu SAMA s herečkou Lubou Skořepovou.

Tato česká herečka a spisovatelka, dlouholetá členka činohry Národního divadla, ho sama vnímala jako svoji poslední práci před kamerou a snažila se v něm popsat poslední roky svého života, které prožívala v samotě. Vzhledem ke svému naturelu se ale nevzdala a stále bojovala o seberealizaci.

Film, režisérský debut Otakara Faifra, jde do kin v den výročí hereččiných 93. narozenin. Hudebně film doprovodila slovenská zpěvačka Jana Kirschner a vznikl koprodukčně ve spolupráci s Českou televizí. „Když jsme loni Lubě Skořepové oznámili, že do filmu koprodukčně vstoupí Česká televize, ležela už delší dobu na LDN. Byla nadšená. Na chvíli se do jejích očí vrátila jiskra, která pomalu vyhasínala. Druhý den nás opustila. Sama ale věděla, že to není na dlouho. Opět se vrátí na jeviště před publikum, které ji tak milovalo,“ říká režisér.

Šedesátičtyřminutový dokumentární film SAMA je o staré ženě, která zůstala na všechno sama, a odehrává se pouze v jejím bytě. Dvaadevadesátiletá herečka je jeho jedinou aktérkou. Zájem přátel, rodiny a divadel slábne, a tak se rozhodne, že její poslední šancí vrátit se na jeviště, je zprodukovat si představení sama. Pomocí svého mobilního telefonu zařizuje pronájem sálu, shání režiséra a kolegyni, která by s ní ve hře vystupovala. Objektiv kamery se stává jediným svědkem leckdy zoufalé snahy přesvědčit svět, že za to ještě stojí. Během nelehkého procesu zkoušení ze svého bytu neustále volá o pomoc. Zamýšlí se nad touhou po uznání, smyslem života i blížící se smrtí.

Film SAMA bude předpremiérou nových artových podzimních úterků a přehlídky artových filmů, kterou Mikulovská rozvojová chystá na začátek října.
Jitka Sobotková

Zdroj: www.mikulov.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …