Festival spojí sousedy pomocí vína a kultury

 VALTICE – Od zítřka do neděle bude Lednicko-valtický areál patřit všem, kteří mají rádi dobré víno, dobré jídlo a dobrou hudbu jak z Moravy, tak i z Rakouska.

První ročník festivalu Víno bez hranic se zaměří na kulturní pohraniční výměnu mezi Českou republikou a Rakouskem. Festival si klade za cíl představit široké veřejnosti Lednicko-valtický areál ale také oblast blízkého pohraničí a přiblížit široké veřejnosti tuto jedinečnou vinařskou oblast, která kromě špičkového vína nabízí nespočet dalších možností volnočasových aktivit.

Víno bez hranic je v první řadě slavností cestovního ruchu, gastronomie, dobrého jídla a pití, kultury a hudby a především dobré, přátelské a pohodové nálady. Pořadatelé chtějí vytvořit novou tradici setkávání dvou národů, které ve své historii několik století společně vytvářely kulturu kulinářskou, umění i kulturu mezilidských vztahů a v neposlední řadě i kulturu řemesel a výroby vína, která je typická pro tento kraj.

Na festivalu vystoupí mimo jiné hudební skupina Falco Tribute Band, která je složena z původních hudebníků, kteří legendárního zpěváka Falca doprovázeli na většině koncertů. Pro milovníky vážné hudby je připraven také koncert světoznámého kytaristy Lubomíra Brabce.

Součástí multižánrového festivalu bude ve Španělské jízdárně valtického zámku výstava Zukunst 2014, která představí tvorbu více než třiceti českých a rakouských malířů, většinou mladší generace, která sice ještě zažila Železnou oponu, ale umělecky vyrůstala už bez ní.

Organizátoři nezapomněli ani na sport. Závod horských kol Kola bez hranic bude přístupný všem zájemcům, registrovaným i neregistrovaným cyklistům, turistům, hobby jezdcům i těm, kteří se prostě budou chtít pouze projet malebným krajem vinařských stezek v pohraničí i na rakouském území. V žádném případě zde nepůjde o vrcholové výkony, nikdo nemusí mít obavy. Pořadatelé připraví všem malým i velkým účastníkům bezpečnou jízdu a věří, že prožitky ze sportu přispějí k výborné a pohodové víkendové náladě

Výborné víno samozřejmě nebude chybět, přátelé kulinářského umění však mohou  ochutnávat kuchařům přímo z pánve, jak z české tak i rakouské. Budou se servírovat typická jídla moravské a dolnorakouské kuchyně. Moravští brabci, strapačky nebo pravý vídeňský vepřový řízek. Neměla by chybět soutěž o nejchutnější guláš vídeňského fiakristy. Na dolnorakouských stolech se jistě bude servírovat fašírka s bramborovým salátem, tafelspitz nebo Beischl na smetaně (česky pajšl).

víno bez hranic1

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …