Festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera

MIKULOV

Poslední červencový víkend (28.–31. 7.) v Mikulově opět proběhne festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera.

V pořadí čtvrtý ročník je věnován zcela výjimečné události, kterou je oslava uplynutí čtyř set let od doby, kdy na mikulovském zámku nechal kardinál František Dietrichstein vystavět zámecké divadlo. „Tato stavba, ovlivněná italskými renesančními dvorskými divadly, byla současně i nejstarším zámeckým divadlem postaveným na našem území. Zámecký sál sloužil svému účelu až do požáru zámku v roce 1719. Následně byl přestavěn a nově upravené prostory se začaly využívat jako knihovna,“ říká Miroslav Lukáš ze Spolku pro Konvent.

Hlavní část festivalového programu otevře již tradičně v pátek odpoledne inscenovaný příjezd kočovné divadelní společnosti do města, který obstará stálice mikulovského divadelního festivalu soubor Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu. Večerní program před Dietrichsteinskou hrobkou bude rovněž patřit Geisslerům a jejich nově nastudovanému baroknímu kabaretu nazvanému Loutna.cz, který diváci zhlédnou ve světové premiéře od 21. hodiny.

Oproti minulým ročníkům se rozšíří sobotní program, jenž se více zaměří na děti. V odpoledních hodinách si budou moci malí zájemci v zámecké zahradě pod vedením zkušených divadelníků vyzkoušet chůzi na chůdách, žonglování apod. Od 16.00 pak pro ně bude v galerii Konvent připravena pohádka O dobrém jídle, aneb když dobře baštíš. Ve večerním programu se znovu představí soubor Geisslers Hofcomoedianten, a to s osobitým zpracováním známého díla reformátora klasické italské komedie dell´arte Carla Gozziho Láska ke třem pomerančům z roku 1761, které pojali jako osvěžující vizuálně-groteskní divadelní koktejl o šíleně smutném princi a jeho neutuchající lásce ke třem pomerančům.

V neděli večer zakončí festival na horním zámeckém nádvoří vystoupení souboru Hof-musici z Českého Krumlova, kteří zde uvedou program nazvaný Cantate Napoletane (kantáty neapolského baroka). Hof-Musici jsou souborem hudebníků specializovaných na interpretaci barokní hudby s použitím dobových nástrojů. Jejich domovskou scénou je světoznámé barokní divadlo na zámku v Českém Krumlově.

„Letošní dramaturgie festivalu vychází z navázané spolupráce s podobně zaměřenými festivaly Theatrum Kuks a Festival barokních umění Český Krumlov. V příštích letech by tato spolupráce měla být rozšířena i na další společné aktivity zahrnující badatelské projekty či společnou propagaci barokního umění na našem území,“ doplnila za realizační tým festivalu Eva Knorrová.

Předprodej vstupenek zajišťuje Turistické informační centrum na Náměstí. Cena jednoho představení je 100 Kč, tři představení pak vyjdou na 250 Kč, dětská představení jsou za 50 Kč.
Jitka Sobotková

Zdroj: www.mikulov.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Muzejní noc na Pohansku

25. 5. 2024 Přijďte s námi procestovat historii! Letošní muzejní noc se odehraje na zámečku …