Fantastické juniorské mistrovství Evropy, Česko vybojovalo tři zlata a bronz

Břeclavští veslaři dosáhli na finále.

Šestá dojela dvojka bez kormidelníka Aleš Pospíšil – Dalibor Neděla

Jak nejlépe přilákat diváky na domácí světový šampionát předvedl juniorský reprezentační tým! Devět posádek, osm účastí ve finále, čtyři medaile, tři zlaté, první místo v hodnocení pořadí národů! To je výčet úspěchů našich veslařů na mistrovství Evropy juniorů v Gravelines. Česká republika přivezla na mistrovství Evropy juniorů třetí největší výpravu ze všech zúčastněných států. Na sever Francie se sjeli závodníci 34 národů, což je rekordní číslo.

Mladí veslaři vybojovali tři zlaté medaile a k tomu jeden bronz. Výrazně tak vylepšili bilanci z loňského roku, kdy přivezli jedno stříbro. V pořadí národů zvítězili a co se týče počtu medailí byli třetí za Itálií a Rumunskem. Pro titul evropských šampionů si ve francouzském Gravelines dojely obě párové čtyřky a osmiveslice juniorek. Bronzovou medaili přidal skifař Gabriel Mahler.

Jako první zlatou medaili slavila párová čtyřka juniorek pod vedením Miloslava Navrátila. Posádka v sestavě s dvojnásobnou juniorskou mistryní světa Josefínou Lázničkovou potvrdila roli největších favoritek a zbytek startovního pole deklasovala. Čtveřice Josefína Lázničková, Anna Šantrůčková, Michala Pospíšilová a Eliška Podrazilová od startu mířila za jasným triumfem a cílem projela s více jak 3s náskokem před Švýcarkami. Ani jejich kolegové ve stejné disciplíně se nenechali zahanbit. Celým šampionátem procházeli vítězně a vše završili triumfem ve finále. Václav Baldrián, Tomáš Šišma, Radim Hladík a veslovod Marek Řehořek nebyli v čele pouze na prvním mezičase a v cíli odsunuli svěřenci Jana Navrátila na druhé místo loď z Rumunska.

Úžasnou sérii tří závodů za sebou se třemi českými výhrami završila osmiveslice děvčat. Včera byla loď vedená trenérskou dvojicí Iva Uhlová – Jakub Litera třetí v jízdě o dráhu, dnes však zaútočila na příčku nejvyšší. A veleúspěšně! Sestava ve složení Barbora Podrazilová, Valentýna Kolářová, Ellen Michaeli, Emma Benýšková, Kateřina Pivková, Nikola Kropáčková, Barbora Kárová, Marie Štefková a kormidelnice Lucie Nováková vybojovala zlaté medaile a potvrdila vysokou kvalitu českých osmiveslic juniorek v posledních letech.

Jako první se ve finálovém programu představil Gabriel Mahler. Skifař ČVK Praha měl cestu mezi prvních šest nejsložitější, musel se vypořádat s největším počtem soupeřů. Ve finále se celý závod držel na medailové pozici a v cíli nestačil pouze na obhájce evropského titulu Moritze Wolfa a běloruského závodníka. Gabriel svým výkonem vyjel místo pro ČR na Youth Olympic Games, které se budou konat v říjnu v Buenos Aires.

Těsně pod stupni vítězů skončil na JME dvojskif juniorekBarbora Mátlová – Zuzana Štěpánková. Stejně se dařilo osmiveslici juniorů ve složení Vojtěch Kovařík, Vojtěch Zmek, Daniel Nosek, Matěj Čihoský, Jaroslav Fojtík, Tomáš Zobal, Filip Malák, Tadeáš Konschill a kormidelnice Sofie Šumanová. Páté místo vybojoval Jakub Kyncl s Tomášem Hujňákem na dvojskifu. Šestá dojela dvojka bez kormidelníka Aleš Pospíšil – Dalibor Neděla. Celkové deváté místo získali chlapci na čtyřce bez kormidelníka (Šimon Řezník, Vojtěch Šetina, Vlastimil Dědek, Tomáš Jelínek).

Juniorský reprezentační tým tak ukázal skvělou formu před MS juniorů, které se bude konat 8. – 12. srpna na domácí vodě v Račicích.

Zdroj: www.veslo.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

FOSFA olympiáda břeclavských škol 2024 začíná 11. června

Po úspěchu loňského prvního ročníku spojily i letos kluby zapojené do projektu FOSFA Sport síly …