Pondělí , 15 Červenec 2024
il.foto:archív

Evakuovaní obyvatelé dvou domů v Bulharech se mohou vrátit domů

Bulhary (ČTK) – Obyvatelé dvou evakuovaných rodinných domů v Bulharech na Břeclavsku, blízko nichž se v září uvolnila po deštích stráň, se už mohou vrátit do svých domovů. ČTK to sdělil jihomoravský hejtman MichalHašek (ČSSD).

Domy před 18 dny musely opustit dvě rodiny, celkem sedm lidí. Práce na zabezpečení svahu dnes postoupily natolik, že návrat do obou objektů je bezpečný.

Hejtman je zároveň šéfem krizového štábu, který řeší problémy se sesuvy půdy na Břeclavsku. Nastaly v září po vydatných deštích. V Bulharech, Dolních Věstonicích, Pavlově a nedalekém Strachotíně proto platí už bezmála tři týdny stav nebezpečí.

V Bulharech stojí 14 domků na kopci, jehož stráň nad řekou Dyjí se uvolnila po nedávných deštích. Evakuováni byli 18. září obyvatelé dvou z nich, které leží nejblíže rizikovému místu. „Situace je stále vážná, ale dnes jsme byli na místě s geotechnikem i projektantem a ti doporučili návrat obou rodin zpět,“ uvedl starosta Bulhar Jiří Osička. Podle něj bude nutné na zahradě dál měřit, zda se svah neposouvá. Po zpevnění spodní části stráně by na tento projekt měl navázat další, a to zhruba za 50 milionů korun. Při něm bude z oblasti odkloněno koryto řeky Dyje a bagry na stráni vybudují terasy.

Ve Strachotíně se po deštích sesunul svah nedaleko osmi domků, které bylo nutné evakuovat. Uvolněnou půdu odtěžili hasiči bagrem a nyní nechá obec stráň osázet dřevinami.

V Dolních Věstonicích se sesunul svah pod krajskou silnicí, která je již téměř měsíc uzavřena. Její oprava bude technicky náročná a potrvá asi půl roku. Silničáři nyní proto budují novou náhradní komunikaci mezi obcí a nedalekým Pavlovem. Stát bude skoro 2,5 milionu korun a hotova by měla být do dvou týdnů.

Vladimír Klepáč dr

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …