Dvorní divadlo uvedlo dvě premiéry

VALTICE, HLOHOVEC – Dvorní divadlo Hlohovec vstoupilo do své třetí sezony impozantně – českou premiérou hry chorvatského autora Mira Gavrana Loutka ve Valtickém Podzemí a světovou premiérou podle románu Francouzky Anny Gavaldy A taková to byla láska pod ořešákem na hlohoveckém dvorku.

Dvojici nových představení doplňuje loňský úspěšný Kumšt, taktéž podle další francouzské spisovatelky Yasminy Rezy. A co pro letní večer vybrat? Pokud se chcete hlavně smát, tak Loutku. Taková to byla láska je spíše k zamyšlení a Kumšt v sobě spojuje obojí.

LOUTKA: Marka, který už není nejmladší, opustila po několika letech přítelkyně, protože nevyslyšel tikání jejích biologických hodin a volání po dítěti. Jenže ani být sám není nic moc. Ještěže jsou k dispozici všudypřítomné soutěže! A tak se Marko stane osvojitelem sličné androidky Stelly. Ta má kromě nesporného sex-appealu místy trochu strojové výrazivo a časem i poněkud stereotypní nabídku sexu na jakoukoliv partnerovu (bez)náladu, která se vymyká jejímu naprogramování, tedy dělat vše pro to, aby svůj protějšek činila šťastným. Co je ovšem úplně nejdůležitější – programátorkou Stelly byla žena, která  o chlapech věděla své a feminismus jí proto nebyl cizí.

To vše je stavebním kamenem humorných situací i ostřejších výměn názorů, které jsou jako vystřižené z běžného partnerského života. A je v konečném důsledku vlastně tak velký rozdíl mezi člověkem z masa a kostí či z umělé hmoty a na baterky? Půjdete-li, vezměte s sebou i svůj partnerský protějšek. Co když je to poslední divadelní sezona naživo a pak nám definitivně zbude jen virtuální realita se sexy androidy po boku? V hlavních rolích účinkují Zdeněk Černín a Marta Ondráčková, moderátorka Snídaně s Novou.

A TAKOVÁ TO BYLA LÁSKA: S Chloé se seznámíme ve chvíli, kdy rozjitřená a ublížená po rozchodu se svým manželem tráví pár dnů u svého tchána Pierra. Zpočátku příběh zdánlivě banální, postavený na ironii Chloé a rádoby nadhledu a chápavosti Pierra. Mluví se hlavně proto, aby se překonalo tísnivé ticho. O to víc slova zasahují jako jedovaté šípy své cíle. Ale jen do chvíle, kdy do děje vstoupí osudová žena Mathilde. Primární úlohou vyprávění Pierra o jeho lásce k mladé milence nemá být sonda do vztahu, jaké kolem nás vždy byly, jsou a budou. „Starý vůl“ Pierre se na něm Chloé pokouší demonstrovat, že nešťastný nemusí být jen ten, kdo je opuštěn, ale i ten, kdo opustil a také ten, kdo tu odvahu nenašel a nadále setrval ve vyprahlém vztahu.

V hlavní roli uvidíte Zdeňka (Pierre), Petru (Chloé a Mathilde) a Julinku (Julie) Černínovy. Zdeněk Černín se svou nevyčerpatelnou studnicí expresivních výrazů se najde v každé dosavadní roli hlohovecké scény. Líbila se mi přeměna sarkastické Chloé ve vílí Mathildu, sázející na kontrapunkt éterického vzhledu a jasně formulovaných názorů. Dámy, jasný důkaz, že femme fatale nemusí mít vždy rudé rty a cigaretu se špičkou, aby dokázala svést zkušeného ženáče.

04a

Dvorní divadlo se po roce opět vrátilo do Valtického Podzemí. Na snímku Zdeněk Černín a Marta Ondráčková.

Zuzana Nešporová;  Foto: Renata Hasilová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: CM Vladimíra Beneše

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem 24. 7. 2024 20:00 Cimbálová muzika Vladimíra BenešeV posledních …