fot:velkenemcicefarnost.cz

Dvaapadsát mužů z Velkých Němčic padlo ve Velké válce

Velké Němčice – V neděli by odhalen opravený památník občanů obce,  padlých v první světové války z roku 1921.

O opravě památníku se mluvilo v obci dlouho a na podzim padlo rozhodnutí o celkovém zrestaurování. Místní restaurátor pan Jiří Helma našel sponzora, a tak za nový vzhled vděčí památník i velkoněmčičskému podnikateli Jaroslavu Klimusovi.  Ten se dohodl se s restaurátorem, že opravu zaplatí a obec práce jen dozorovala.

Stavbu pomníku se připravovala už v roce 1919, kdy byla v obci vyhlášená peněžní sbírka. Velkou roli při přípravách stavby a samotné realizaci hrál také místní spolek Omladina, jehož jméno figuruje na čestném místě pomníku.

„Původně stál pomník vedle panské sýpky a zahrady, kde je nyní kino. V roce 1974 se jednalo o přesunutí, tehdejší hlavy obce jej ale nechtěly v parku u školy vedle ruského pomníku. Tak rozhodly, že ho přemístí ke hřbitovu, kde stojí dodnes,“ řekl bývalý kronikář obce pan Válka.

pomník před rekonstrukcí
pomník před rekonstrukcí

Do první světové války bylo z Velkých Němčic povolaných 258 mužů. Celkem dvaapadesát jich padlo, šestadevadesát utrpělo zranění, dvaasedmdesát skončilo v zajetí, osmatřicet mělo trvalé následky a šestnáct zůstalo nezvěstných.

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Policisté pomáhají doplnit chybějící krev

BŘECLAVSKO: Břeclavští policisté a občanští zaměstnanci hromadně vyrazili darovat krev.  Břeclavští policisté a občanští zaměstnanci …