Dušičková literární dílna 2014 s Morissonem i Blatným

Velké Pavlovice – Představte si, že jste obyčejný student gymnázia a někdo vám řekne, že máte strávit celý víkend ve škole. S učitelkami češtiny. Budete muset psát slohové práce na zadaná témata, přijde nějaký spisovatel a vy ho budete muset dvě hodiny poslouchat a klást smysluplné dotazy. Dokonce budete muset hrát nějaké divadlo a možná i kreslit. Nuda, co? A teď vážně, nebo vlastně s humorem. Pokud někdo s takovým očekáváním a mohutným kufrem plným jídla z obavy před vyhladověním ve vyhnanství nakráčel v pátek ráno na brněnskou Jarošku, v neděli odpoledne odcházel s prázdným kufrem, plnou hlavou a spoustou inspirace zcela vyveden z omylu.

Přelomový podzimně-dušičkový víkend totiž patřil již posedmé literární dílně pod vedením profesorek Markové a Bláhové. Třetím rokem se akce účastní nejen studenti literárního semináře z gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně, jež je také základnou dílny, ale také malá výprava z našeho gymnázia velkopavlovického.

Jako každoročně se třídenní maraton skládal v první řadě z tvůrčího psaní a několika zajímavých technik, méně či více známých, případně přímo z per našich češtinářek, jimiž člověk dospěje k více či méně zdařilému textu. Vyzkoušeli jsme si třeba 3×30 minut ve městě, během nichž je úkolem najít si místo, které je něčím inspirativní, a posléze svoje asociace zapsat. Jiným úkolem bylo vžít se do svého oblíbeného autora a vytvořit jeho deníkový záznam. Mezi nejnáročnější techniky rozhodně patřila metoda, která spočívala ve vymyšlení povídkového příběhu na základě zadané vztahové mapy několika postav. Oživením literární dílny bývá také dílna dramatická, výtvarná, beseda s nějakou zajímavou tvůrčí osobností a návštěva představení. To vše bylo v letošním roce něčím jiné.

Dramatická i výtvarná dílna vycházely z díla kontroverzní skupiny The Doors a také života jejího hlavního protagonisty Jima Morissona. Inspirace hudbou se ukázala jako jedna z nejúčinnějších. Místo divadelního představení jsme tentokrát zavítali do brněnského kina Art na představení v rámci Festivalu argentinského filmu, Divoké historky. Snímek, který vzbuzuje nadšení a zároveň pobuřuje, je sledem šesti různých příběhů se stejným motivem. Hrdinové se ocitají v situacích, které je vyprovokují a vyhání do absurdních extrémů za hranice lidského ovládání. Nebylo překvapením, když naším dalším úkolem bylo podobný příběh napsat a troufám si tvrdit, že s velkým úspěchem.

A konečně naším hostem byl Martin Reiner Pluháček, vydavatel Viewegha a hlavně autor úspěšné knihy Básník/Román o Ivanu Blatném. Sympatický inteligentní muž, který část svého života věnoval objevováním brněnského básníka Ivana Blatného, jenž byl jedním z prvních lidí v emigraci komunistického Československa, s námi ochotně trávil páteční podvečer. Dvouhodinové poutavé povídání se tedy točilo hlavně kolem života básníka a jeho slavnějších současníků Nezvala či Plevy.

Jsem si jistá, že každý ze čtyřiadvaceti účastníků si během tří nabitých dnů přišel na své, ať už chtěl psát, poznat někoho nového, dozvědět se něco přínosného a zajímavého, získat inspiraci nebo prostě nasbírat nové zkušenosti a zážitky. Literární dílna byla totiž opět prodchnuta úžasnou atmosférou s tvůrčím duchem, nezbývá než popřát úspěch dalším ročníkům. A pokud někoho mrzí, že na literární dílně nikdy nebyl, může si zkusit napsat jednoduchý akrostich, tedy básničku, ve které počáteční písmena veršů tvoří slovo, pro začátek třeba vaše vlastní jméno.

Eliška Mainclová, oktáva; Gymnázium Velké Pavlovice

foto: archív Gymnázia Velké Pavlovice

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Otevřené okno Petra Hanniga – díl 25. – Přivítání v klubu sedmdesátníků

Tak už to mám za sebou. Bál jsem se toho. Přivezli v limuzíně mého dlouholetého kamaráda …