foto:kct-tabor.cz

Dobrovolnický projekt úklidu na Pálavě je letos opravdu mezinárodní

Mikulov – Slunce, teplo, krásná krajina, ale hlavně možnost pomoci přírodě na Pálavě. Právě za tím přijelo do Mikulova v termínu od 2. do 16. srpna 12 mladých lidí z 11 zemí celého světa, aby přiložili svou ruku k dílu a napomohli k udržování biodiverzity stepí a revitalizaci Pavlovských vrchů. Mezinárodní dobrovolnický projekt pořádá Centrum ekologické výchovy Pálava ve spolupráci s dobrovolnickou organizací INEX-SDA a za finanční podpory společnosti Johnson Controls. Tradiční projekt probíhá na Pálavě již po desáté.

Mladí lidé ze Španělska, Číny, Malajsie, Singapuru, Korey, Běloruska, Polska, Belgie, Francie, Chorvatska a Mexika  ve spolupráci se dvěma českými vedoucími shrabují posečenou trávu z pálavských strání v chráněném území, svojí prací přispějí ale také přímo v Mikulově nebo v Bylinkové zahradě ve valtické zámecké zahradě. Krásy jihomoravského regionu pak budou dobrovolníci poznávat nejen při samotné práci, ale také ve volném čase, kdy je čeká mimo jiné výlet do Lednicko-valtického areálu. Místní obyvatelé Mikulova budou moci dobrovolníky potkat nejen při jejich práci, ale také na seminářích a workshopech, které jsou s dobrovolníky organizovány v jejich volném čase a jsou otevřeny pro veřejnost. „Cílem dobrovolnického projektu je totiž nejen samotná práce, ale také poznání místního regionu a kultury a tedy i kontakt s místními obyvateli,“ říká jedna z vedoucích projektu Kateřina Papežová.

INEX-Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA), pod jehož záštitou budou dobrovolníci na místě pomáhat, je neziskovou organizací, která se dobrovolnictvím zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na krátkodobé i dlouhodobé projekty u nás, a stejně tak umožňuje českým dobrovolníkům vyjet za dobrovolnictvím do zahraničí. Cílem projektů v České republice je podpora venkova, pomoc místním komunitám, pomoc při rekonstrukci historických objektů nebo ochrana přírody jako právě na Pálavě.

Centrum ekologické výchovy Pálava sídlí v Mikulově a působí na území Biosferické rezervace Dolní Morava, především pak v CHKO Pálava. Mezinárodní dobrovolnický projekt, který na Pálavě organizuje, je již po několikáté finančně podpořen americkou společností Johnson Controls.

Kateřina Papežová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

U16 – Turnaj tří zemí ve Finsku

U16 – Turnaj tří zemí ve Finsku Výsledky českých zápasů: úterý 6. února 2024 Česko …