Břeclavští pivovarníci Štěpán Přikryl a Adam Jonáš

Do Grandu se vrací pivo. Břeclavský minipivovar Frankies se představuje.

Břeclav – Po znovuzprovoznění břeclavského zámeckého pivovaru a návratu piva značky Podlužan, se v Břeclavi v letošním roce stala další neméně významná událost. V sálu bývalého hotelu Grand byl v pondělí otevřen první břeclavský minipivovar Frankies . Je to událost, která potěší milovníky dobrého piva nejen v Břeclavi, ale i v širokém okolí. U jeho zrodu stáli dva kamarádi, Štěpán Přikryl a Adam Jonáš. Zatímco Adam Jonáš je v pivovaru sládkem, Štěpán Přikryl řídí jeho chod. Ještě před slavnostním otevřením jsme ho požádali o rozhovor. Proběhl stylově, v minipivovaru u sklenice čerstvého Frankies ALE:

Proč jste se rozhodli vařit pivo?

Chtěli jsem se živit tím, co nás baví. Pivo je moje záliba a měl jsem ji společnou s Adamem Jonášem, mým nejlepším kamarádem. Pivo jsme vařili delší dobu, a tak jsme si řekli, že bychom to mohli zkusit ve větším, a když to dělat ve větším, tak pořádně. Živit se tím.

Kdy jste uvařili první pivo?

S vařením začal Adam v paneláku a bylo to asi čtyři roky zpět. Zpočátku z koncentrátů a potom ze surovin. Já jsem se k němu po roce a půl přidal a začali jsme vařit pivo spolu v garáži. Za tmy jsme vstávali, abychom namleli ručně slad, dělali jsme to po dvacetilitrových várkách . Ze začátku to byly katastrofy, ale naši známí to nějak vypili. No a potom to bylo lepší. Trochu jsme se báli přechodu na velkou varnu, ale vyšlo to, měli jsme instruktáž od jiných pivovarníků, se kterými jsme spolupracovali. Receptury jsme si dělali sami.

Kdy jste se rozhodli jít do toho naostro, kdy dozrál ten čas a vy jste si řekli jdeme do toho?

Ta příprava trvala hodně dlouho, minimálně rok a půl, dva roky přípravy. A potom hodně času zabraly stavba technologie, úřady, protahovalo se to.

 Když jsme se bavili asi před půl rokem, říkals, že  se koncem června zúčastníte břeclavského festiválku minipivovarů……

Chtěli jsme to stihnout do května, letní sezónu . Ovšem zpozdily se technologie a potom schvalování úřady. Systém schválení je podle mne nastaven moc složitě, mohlo to jít rychleji, stát tomuto typu podnikání moc nepomáhá. Ale úřady musí dané zákony a předpisy dodržovat tak jak jsou.

 Jaký budete mít sortiment? Co bude vaše vlajková loď?

Budeme vařit dobrou dvanáctku, pije se nejvíc, všem nám chutná a jsme na ni tady zvyklí, ale potom si chceme zakládat na tom, aby byl náš sortiment rozmanitý a hodně se měnil. Chceme objevovat a zkoušet nové receptury. Teď máme za sebou sedm, osm várek, takže jsme na začátku, ale už jsme zkušebně uvařili pět druhů piv. Chceme v tom pokračovat, mít co největší rozmanitost.

SONY DSC

 Jaké používáte suroviny?

Suroviny…. Slad bereme ze Sessleru z Trnavy a chmely různě, používáme žatecký červeňák na ležák a  Agnus , na speciály máme americké chmely, cascade , používáme Kazbeg, výborný český chmel, kvasnice budějovické.

 Budete tedy vařit jak svrchně tak spodně kvašená piva?

Ano. Rozmanitost je hlavně ve svrchně kvašených, experimentujeme s ALE, vytváříme recepturu na Stouta, pšeničné pivo atd. Velká neznámá a lákadlo jsou belgické typy piv, ale ta chtějí zkušenost, abychom se do nich mohli pustit.

 

Pivo typu ALE u nás na „venkově„ moc obvyklé v hospodách není ….

Myslím, že doba ALE piva přijde, třeba pivovar v Moravském Žižkově má svrchně kvašeného Mustanga. Podle mých představ má ale pořádně vonět a být trošku jiný. (pozn.redakce: Jak sdělil pan Šraga z pivovaru Moravský Žižkov, pivovar Moravský Žižkov má SPODNĚ kvašeného MUSTANGA, tudíž nemůže vonět jako piva ALE) Potom je ale pivo trošku dražší. Lidi jsou zmateni i stupňovitostí, která u piva typu ALE není směrodatná a vlastně ani cena nemusí mít souvislost  se stupňovitostí. Hlavním cenotvorným faktorem jsou chmely, i desítka může stát čtyřicet korun a může být vynikající. Lidé si ji ale nedají, protože je to „jenom“ desítka

 Klasická hospoda zde v pivovárku asi nebude. Budete mít někde místo, kam si může zájemce přijít vaše pivo ochutnat?

Pravidelně bude naše pivo v břeclavském klubu Piksla, ve Dvoře. Budeme k dostání i v Cafe Bulldog a možná další.  Ale pravidelně to bude Piksla a Dvůr. Další místa hledáme, jsme teprve na začátku. Tady v pivovaru se taky dá ochutnat naše pivo, když sem někdo přijde. Může koupit jak čepované,tak i v lahvích. Zatím je otvírací doba nepravidelná, otevřeno bude hlavně přes týden, když vaříme. Časem chceme  mít otvírací dobu pravidelnou. Důležité informace budou na facebooku a webových stránkách.

 Frankies je nezvyklý název …..

Chtěli jsme, aby bylo jasné, že pivo vaří dva chlapi. Nechtěli jsme mít jednoduchý, obyčejný název, třeba medvěd, bobr, tedy nechci se nikoho dotknou. Nic proti tomu nemám, ale inspirovali jsme se trochu angloamerickou pivní kulturou.

Jaké pivo , tedy myslím druh, preferuješ?

Já preferuji v současnosti ALE, výrazně chmelený, nebo IPA, a taky  miluji dobrý ležák.

 Já taky, tak v tom se s tebou shoduji. Nezbývá než vám popřát: Dej Bůh štěstí, Frankies !!

SONY DSC

 

 

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …