Folklorní legenda Vlasta Grycová se svou muzikou, ve které hraje její dcera i vnučky. Foto: Jaroslav Švach

Divákům se letošní Hudecké dny líbily

STARÁ BŘECLAV – Pořadatelům letošních Hudeckých dnů, Slováckému krúžku ve Staré Břeclavi, se podařilo dát dohromady skutečně kvalitní sestavu účinkujících a Hudecké dny se líbily.

Dokladoval to častý potlesk v průběhu vystoupení jednotlivých souborů a muzik a také příznivé hodnocení přítomných diváků. Pochvaloval si senátor Jan Hajda i místostarosta Břeclavi Zdeněk Urban. Na příklad muzikant Pavel Uher z Lanžhota, zvaný Fabin, tvrdil, že chodí pravidelně na Hudecké dny a tak kvalitní sestavu muzik zde ještě nezažil.

Již páteční účinkování národopisného souboru Břeclavan a folklorního souboru Lipovjan bylo zajímavé již v pojetí a přístupu ke skladbě svých programů. Zatím co Lipovjan se striktně vymezuje do oblasti Horňácka, tedy svého národopisného regionu, a staví své pásma na autenticitě horňáckého folkloru, Břeclavan, dnes jako jeden z vyspělých reprezentantů ČR v oblasti folkloru, se nebojí spolupracovat s nejvýznamnějšími českými a slovenskými choreografy a vybírat atraktivní repertoár postavený na vysoké umělecké úrovni v rámci střední Evropy.

V sobotním pořadu se sešel skutečně velmi kvalitní výběr cimbálových muzik z celého Slovácka. Zahájila OLiNa z Hodonína, která, i když trochu recesistická, je jistě v současné době jedna z nejlepších muzik na Podluží. Proto si ji například verbíři vybrali na doprovod svých soutěží do strážnického finále ve verbuňku.

Gajdošská muzika Jendy Huňaře se do sestavy dostala na poslední chvíli, ale je to jistě muzika o které ještě uslyšíme. Je složena kromě gajdoše Jendy Huňaře z mladých muzikantů a jejich chvíle teprve přijde. I když výkon podala určitě dobrý. Strážnická muzika Michala Miltáka, to je stálice na strážnickém folklorním nebi. Svůj muzikantský program obohatili její členové i tanečním projevem jednoho páru, aby jejich strážnické vznešené danaje lépe vynikly. Muzika Mirka Minkse z Velké nad Veličkou měla problémy se sestavou, poněvadž jejich primáš, který je sochařem, se při práci poranil a musel ho nahradit Jan Minks, jinak vynikající zpěvák a primáš, takže muzika neztratila nic ze své vysoké úrovně. Jistě k tomu dopomohl i Horňák z „jamy“ (Týnce) František Kobzík mladší na cimbál. Ovšem největší aplaus diváků měla cimbálová muzika folklorní legendy Vlasty Grycové. Co tato paní zpěvačka má ve svých 71 letech ještě elánu, to je neskutečné. Muziku primášuje její dcera a housle a basu hrají vnučky. To byl skutečně zážitek je vidět a slyšet. Program uzavřela cimbálová muzika Ohnica z Uherského Hradiště. Opět jeden lepší muzikant jak druhý a všichni vynikající zpěváci. A k tomu dynamika, jak kluci tu píseň cítili, jak v ní vyjádřili ty správné emoce.

Kdo nebyl, může pouze litovat. Letošní Hudecké dny se skutečně vydařily.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …