Pondělí , 15 Červenec 2024
foto: novinky.cz

Dezorientovaní poslanci i voliči

Břeclav – Do 5.srpna musí být zaregistrovány kandidátky jednotlivých stran a sdružení do podzimních komunálních voleb, a tak ještě není jasno, z kolika kandidátek si obyvatelé Břeclavi budou vybírat. Jedno však začíná jasné být, voliči sociální demokracie to letos na podzim v Břeclavi pravděpodobně nebudou mít jednoduché.

Místní buňka je rozhádaná a tak představitelé ČSSD, kteří jsou nyní ve vedení města, na schválené kandidátce skončili na posledních místech nebo vůbec nekandidují.  Zpochybňují však usnášeníschopnost schůze, která poslední verzi kandidátky schválila. Příznivci proradničního křídla ji totiž opustili předčasně. Vzhledem k vzniklé situaci tak budou mít poslední slovo nejvyšší orgány strany v Praze, kterým mnoho času na rozhodnutí nezbývá. Do 5.srpna musí být kandidátky do podzimních komunálních voleb zaregistrovány.

Ale v sociální demokracii to není nic neobvyklého. Podobná situace je v Mohelnici, kde si obě znesvářené strany postavili vlastní kandidátku, a vře to i v Šumperku, kde předsedkyně tamní buňky odešla z čela kandidátky. Ve Slezské Ostravě na protest proti způsobu sestavování kandidátky část členů stranu opustilo. Tamní soc. demokratický radní Petr Zezulčík to komentoval slovy: „Nedávno jsem přišel po stranické schůzi domů a žena se mě zeptala, co nového uděláme pro naši městskou část. Řekl jsem jí po pravdě, že jsme se hádali o pozice. My už nepracujeme pro lidi, jenom řešíme koryta“ (LN 23.7.2014)

O situaci uvnitř ČSSD svědčí i středeční hlasování v Poslanecké sněmovně, kdy sedmnáct sociálních demokratů s opozicí prohlasovalo daňovou změnu, podle které vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců chtěla v rámci novely zákona o spotřebních daních podpořit tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Díky 17 hlasům sociálních demokratů ale prošel i pozměňovací návrh Milana Urbana (ČSSD), který snižuje spotřební daně u nafty o 2,50 Kč/litr a u benzinu o 1,50 Kč/litr.  To vyvolalo to velký zmatek a úděs v očích premiéra a ministra financí. Jen většina z těch sedmnácti nechápala, co se děje. Hlasovali přece pro něco, co ČSSD prosazovala v minulých volebních obdobích už několikrát. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka toto zaváhání zdůvodnil tím, že byli „zcela dezorientováni“.

Politický komentátor Viliam Buchert z Reflexu celou situaci posal slovy: „Sociální demokracie se tak stává čím dál víc nesrozumitelnou, nečitelnou a její útoky na celé skupiny obyvatel (boj proti církevním restitucím, živnostníkům, plánované omezení dotacím soukromým školám) ji mění v politický subjekt, který bude oslovovat pouze okrajové frustrované skupiny. Řeči o modernizaci, které pořád vede, jsou pouhým slovíčkařením. Chaos ve Sněmovně přitom ČSSD dokázala vyvolat jen pár desítek hodin poté, co prohrála s Andrejem Babišem boj o post eurokomisaře. Co nás z dílny socialistů čeká zítra?“

 

 

 

 

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: Vasilův Rubáš (alternativa, Praha)

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem / Pod Zámkem 4 17. 7. 2024 20:00 Vasilův …