Dá se přežít Manželské vraždění?

HLOHOVEC – (Nešp) – Odpoví na to představení Dvorního divadla Hlohovec. Partnerská amnézie tu a tam postihne každého z nás. A někdo musí dostat ránu do hlavy a pojíst guláš přibarvený do takových odstínů, jak se to právě hodí, okořeněný trochou fabulace a naservírovaný do misky vlastnoručně spletených sítí s krajícem notně okoralých citů, aby se probral. I o tom je Manželské vraždění, letošní premiérové představení Dvorního divadla Hlohovec.

Prázdniny pro mě už pátým rokem mimo jiné znamenají, že se mám na co těšit. Myslím tím hlavně divadlo, jehož sláva již dávno překročila hranice regionu LVA a zaslouženě se šíří napříč republikou. Fenomén jménem Dvorní divadlo Hlohovec. V roce 2011 se v Lednicko-valtickém areálu začaly dít věci. Divadlo? V Hlohovci? Uvidíme… Zhruba to mi před lety prolétlo hlavou. Možná nejen mně. No a pak přišla premiéra Enigmatických variací. Od té doby s oblibou říkám, že Dvorní divadlo Hlohovec moje očekávání nenaplnilo, protože je mnohonásobně předčilo. Nikoliv v dobrém, ale v tom nejlepším slova smyslu.

Jako voda uplynuly čtyři sezony. Hry, herecká obsazení a žánry se měnily, kvalita zůstávala stejná jako věrné publikum. Na představeních vedle sebe sedávají místní i přespolní, mladí i staří, muži i ženy, spokojeně odcházejí, mají o čem debatovat a než vyčerpají nikoliv bezednou studnici nabízených představení, mají se na co těšit. Letos Dvorní divadlo zůstalo u loňských her Loutka a Taková to byla láska a nově vsadilo na Enigmatickými variacemi již prověřeného francouzského autora E. E. Schmitta a jeho Manželské vraždění. Ti, kdo mají za sebou středeční premiéru ve valtické Galerii Reistna, už vědí, jak to dopadlo. Ostatní si na představení musejí zajít. Nebudou litovat.

Hraje se na dvorku v Hlohovci, na zámku v Lednici a v Galerii Reistna ve Valticích.

foto: R. Hasilová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …