Cyklistická sezona pomalu začíná

BŘECLAVSKO: Dbejte na svoji bezpečnost!

Břeclavsko – S pomalu přicházejícím jarem očekáváme v našem regionu opět vypuknutí cyklistické sezony. Každý účastník silničního provozu by měl myslet na svoji bezpečnost, a pro cyklisty to platí dvojnásob.

V letošním roce na Břeclavsku šetříme již tři dopravní nehody, které zavinili právě cyklisté. Mnohdy stačí drobná nepozornost či nedodržení předpisů, a nepříjemnost je na světě. Právě proto bychom chtěli apelovat na milovníky cyklistiky.

Cyklista by měl dbát na správné vybavení jízdního kola. Vždyť právě předpisy, které určují povinnou výbavu, byly vytvořeny s cílem zajistit bezpečnost a dobrou viditelnost každého cyklisty. Jízdní kolo by mělo disponovat odrazkami – červenou na zadní části kola, bílou vpředu a nesmíme zapomenout na oranžové odrazky na pedálech i v paprscích kol. Dále musí být jízdní kolo vybaveno dvěma na sobě nezávislými brzdami. Použití světel se stává nutností pouze v případě snížené viditelnosti (např. noc, mlha, déšť). Je ovšem nutné rozlišit přední a zadní světlo. Rozdíl spočívá opět v barevnosti. Platí, že přední svítilna musí být bílá, zadní červená.

Za snížené viditelnosti by měli cyklisté pamatovat i na reflexní prvky, které zvyšují jejich bezpečnost. Řidiči v noci reflexní materiál zaregistrují daleko dříve, než běžné tmavé oblečení, a mohou tím pádem lépe reagovat na situaci před sebou.

Na závěr bychom chtěli zdůraznit také význam ochranné helmy. Přestože zákon stanoví povinnost jízdy s přilbou cyklistům do 18 let, doporučujeme její používání i ostatním cyklistům. Je nutné si připomenout, že správně připevněná přilba dokáže snížit vážné poranění hlavy při pádu z kola až o 80 procent.

Za Policii ČR přejeme cyklistům, aby si nadcházející sezonu užili a nemuseli řešit žádnou nepříjemnost v provozu!

Zdroj: www.policie.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …