foto: zoo-hodonin.cz

Cyklista na vysokém kole Zimovčák havaroval. Chvíli byl v bezvědomí

Znojmo -Při včerejší etapě charitativní veřejné cyklotour Na kole dětem, která vedla ze Znojma do Hodonína havaroval Josef Zimovčák, známý cyklista na „vysokém “ kole. Informoval o tom server Idnes.cz:

Cyklista Josef Zimovčák, který na historickém vysokém kole zdolal například Tour de France či naposledy letos Giro d’Italia, při charitativní jízdě u Únanova na Znojemsku ze svého stroje spadnul. Po kolizi byl na chvíli i v bezvědomí. Na několik dní teď zůstane v nemocnici.

Zimovčák vedl na Moravě peloton charitativní veřejné cyklotour Na kole dětem, která začala ve středu v Brně a ve čtvrtek pokračovala etapou ze Znojma do Hodonína. Už po pár kilometrech jízdy, u obce Únanov nedaleko Znojma, Zimovčáka zradila technika.

„Při sjezdu z kopce se mu svlékla z kola guma a pan Zimovčák spadl. Vypadalo to velice dramaticky, dokonce byl chvíli v bezvědomí. Naštěstí je to natolik zkušený jezdec, že v takových situacích umí zareagovat tak, aby předešel nejvážnějším zraněním a není tak v ohrožení života,“ uvedla koordinátorka projektu na kole dětem Martina Střížová.

Pro Zimovčáka na místo přijela záchranka, která ho odvezla na jednotku intenzivní péče ve znojemské nemocnici. „Vyšetření naštěstí ukázalo, že má jen otřes mozku a povrchová zranění, tedy nic vážného. Hospitalizace potrvá v řádu dnů,“ prohlásil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Zimovčákovi pomohlo i to, že cyklotour Na kole dětem se mimo jiné účastní někdejší lékař Václava Havla a uznávaný chirurg Pavel Pafko, který mu hned mohl poskytnout první pomoc.

„Lékaři byli ve výpravě hned dva, takže o pana Zimovčáka bylo skvěle postaráno. Shodou okolností jsme chvíli před tím dostali ve Znojmě jako reklamní předmět lékárničky, tak je hned využili,“ upřesnila Střížová.

Cyklotour i přes nehodu pokračuje dál. Z jižní Moravy se přesune na východ a na sever, poté zamíří do Čech. Do cíle v západočeské Aši dorazí 14. června. „Doufáme, že se k nám Josef Zimovčák připojí, až bude moct z nemocnice. Na kolo už ho nepustíme, ale může se účastnit doprovodných akcí,“ uvedla Střížová.

Velocipedista Zimovčák na svém vysokém kole projel trasy všech třech evropských grand tour (Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta) a překonal několik rekordů. Zažil i řadu defektů pádů, v nemocnici skončil například i v roce 2005 při Tour de France, když si zlomil čelist a žebra. Od té doby jezdí s přilbou.

Autor: Tomáš Michálek
Zdroj: http://brno.idnes.cz/

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Veřejné setkání – Vysokorychlostní trať

RAKVICE / Zasedací místnost OÚ 30.5. od 16,30 hod. ZAJÍMÁ VÁS PODOBA VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATI V NAŠEM …