Concentus Moraviae slavnostně zakončí v sobotu v Poštorné

BŘECLAV (vla) – V sobotu 28. června v 19 hodin završí své putovní turné po výjimečných památkách České republiky prestižní cyklus koncertů vážné hudby Concentus Moraviae.

Po roční pauze se do Břeclavi vrátí s barokními soubory Collegium Vocale 1704 a Collegium 1704, které představí výběr barokní klasiky v poštorenském kostele Navštívení Panny Marie. Slavnostní koncert bude dirigovat uznávaný Václav Luks. Poslední vstupenky na takzvaná poslechová místa mohou zájemci získat na břeclavském infocentru.

„Koncert barokní hudby bude znamenat vyvrcholení letošních Břeclavský dnů, které poprvé obsáhly hned tři červnové víkendy. Během nich mohli lidé z Břeclavi i turisté navštívit několik vodáckých či cyklistických akcí, koncertů a divadelních představení. Sobotním koncertem v poštorenském kostele dojde na slavnostní zakončení cyklu Concentus Moraviae na české straně, takže bude přichystán i ohňostroj. Ten přitáhne také zraky lidí pod břeclavským zámkem, kde bude zase třetí ročník Břeclavského festivalu minipivovarů,“ shrnul místostarosta města Richard Zemánek.

Festival Concentus Moraviae letos navštívil 34 malebných míst jižní Moravy a Vysočiny, kde dal kromě klasické hudby prostor i jazzu, flamencu či alternativní a lidové hudbě. Slavnostní zakončení prestižního koncertního cyklu na české straně, které se odehraje právě v Břeclavi, bude mít na programu barokní polyfonie v dílech neapolských mistrů Domenica Scarlattiho a Alessandra Scarlattiho.

Původem italský skladatel Domenico Scarlatti prožil značnou část svého života ve Španělsku a Portugalsku a v jeho světské tvorbě, zejména v jeho dodnes živých skladbách pro cembalo, je možné nalézt doklady jeho znalosti andaluského flamenca. Rozsáhlé Stabat mater ale vzniklo ještě v Římě, kde působil v letech 1715-1719 jako Maestro di Cappella v katedrále sv. Petra a Pavla. Druhým dílem programu je nádherně melodická sólová kantáta Bella Madre de ´fiori, jejíž autorství je připisováno otci Domenica Scarlattiho Alessandro Scarlattimu, který složil více než šest set komorních kantát.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …