Člověk musí vědět, co chce dělat

BŘECLAV – S učitelem Základní umělecké školy Břeclav, vedoucím několika kapel a muzikantem Emilem Čapkou mladším jsme si povídali o výchově mladých muzikantů.

Pocházíte z muzikantské rodiny a víme, že jste se potatil. Na co hrával otec Emil Čapka starší a kde?

Otec hrával na trombón (pozoun) ve Vojenském uměleckém souboru v Bratislavě, ale také v místních dechových hudbách, nejvíce v Lanžhotčance. A to buď na trombón, nebo baskřídlovku.

Co jste vystudoval vy a kde jste hrával?

Jako chlapec jsem se několik let učil na břeclavské základní umělecké škole na klavír, ale také jsem tahal pozoun. Takže nakonec jsem převzal štafetu po otci a šel jsem na bratislavskou konzervatoř studovat trombón. Již v době studií jsem hrával v kapelách a nakonec jsem po svém učiteli z konzervatoře převzal dirigování VUS Bratislava. Bohužel to mně neuspokojovalo, cítil jsem potřebu tvořit, aranžovat písničky, vychovávat.

 Jak jste to vyřešil?

Ihned jak se naskytla příležitost a na břeclavské ZUŠ se uvolnilo místo, dohodl jsem se na menším úvazku. Bylo to místo korepetitora a já jsem se pod vedením profesionální baletky z Brna učil doprovázet tanečníky. Dopoledne jsem vždy tak tři hodiny trénoval hru na klavír, abych mohl odpoledne, jak se říká, hrát pod nohy tanečníkům. Byla to ohromná škola. Pak mně začali přibývat žáci na žesťové nástroje a zůstal jsem v Břeclavi na plný úvazek.

Víme, že vedete několik kapel. Prozraďte nám o nich něco…

Ze své zkušenosti vím, že cvičit jen tak naplano je dost otravné. Proto tvořím ze svých žáků hudební skupiny, kde žáci uplatňují své muzikantské umění. Je to víc baví a já zase pro ně tvořím aranžmá, takže i mě to více baví. Dal jsem dohromady už čtyři kapely. Tři hrají pořád, jednu čistě dívčí, Swing Girls, jsem rozpustil. První byl Flash Band. Tato kapela existuje již devět let a je již na výborné umělecké úrovni. Diváci ji mohli nedávno slyšet v Břeclavi na Pohansku. Jsou tam tři výborné zpěvačky, které jsou výborné sólistky, ale také velmi čistě zpívají vokály. Obsazení této kapely je flétna, dvě trumpety, trombón, saxofon, basová kytara, piano a bicí. O ozvučení a organizaci se nám stará známý trumpetista František Kaňa. Pak je to Jazz Fone a velký dětský big band. Všechny kapely reprezentují naši školu a město Břeclav na různých soutěžích a získávají vždy přední místa.

 Jak to vypadá s novými žáky na žesťové nástroje na břeclavské ZUŠ?

Těší mě, že počet nových žáků se rozrůstá. V září by mělo nastoupit 15 nových žáků a to šest trombónů, tři lesní rohy a další žesťové nástroje. Jsem rád, že jsem si tuto práci vybral a neměnil bych.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Víťův brácha

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 19. 04. 2024 od 19 hodin Václav Otáhal …