Foto: Mikulovská rozvojová

Chytrá lavička vám dobije mobil

MIKULOV

Mikulov má jako první na břeclavském okrese chytrou lavičku. Lidé si na ní mohou odpočinout, dobít telefony a díky bezplatné wi-fi surfovat na internetu. A to všechno díky čisté energii ze solárních panelů.

Chytrý městský mobiliář stojí na frekventovaném místě, v parku u základní školy na ulici Hraničářů. Na první pohled mohutná, 350 kilogramů těžká lavička z betonu, oceli a dřeva má v zadní části za opěradlem solární panely, které spolu s baterií generují dostatek energie pro nabití dvou mobilních telefonů či tabletu přes USB zásuvky. Jen nabíječku si kolemjdoucí musí přinést.

Ve středu 8. listopadu ji zástupci společnosti Full CapaCity, která lavičky vyrábí, předali Mikulovským. Mezi prvními, kdo si ji vyzkoušel, byl i starosta města Rostislav Koštial.

„Jsem rád, že se nám podařilo společně se společností E.On chytrou lavičku v Mikulově instalovat. Podobné moderní technologie podporujeme a už nyní přemýšlíme, kde jinde ve městě by chytré lavičky mohly stát,“ řekl starosta. Lavička vyšla na 110 tisíc korun, přičemž 80 % nákladů hradila společnost E.On. Právě na stránkách této společnosti probíhala v polovině roku anketa, ve které mohli sami lidé rozhodnout, kde lavičku v Mikulově chtějí. Kromě prostoru před základní školou mohla stát také v parku před pracovním úřadem.

Podobných smart laviček instalovala společnosti Full CapaCity v České republice už šestnáct. Její prototyp před dvěma lety mj. reprezentoval Česko také na veletrhu EXPO 2015 v italském Milánu.
Jitka Sobotková

Zdroj: www.mikulov.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Zmizela kola z nosičů

BRNO, BŘECLAVSKO: Prohlídka historických zajímavostí města měla pro turisty hořký konec.  Jízdní kola upevněná na …