Chlapci vybuchla pod nohami hozená petarda, petardové období se blíží

BŘECLAV –  Chlapci vybuchla pod nohami hozená petarda, hříšníky strážníci našli

V úterý odpoledne zalarmoval břeclavské strážníky otec osmiletého chlapce s tím, že jeho synovi vybuchla pod nohami petarda. Tu odhodili dva neznámí chlapci, kteří se zábavnou pyrotechnikou hráli a po incidentu utekli pryč. Břeclavan městské policisty požádal, zda by nemohli duo výtečníků najít a upozornit je na nebezpečnost jejich počínání. Na základě získaného popisu se hlídce o chvíli později opravdu podařilo dvojici chlapců ve věku 12 a 13 nalézt v jedné z okolních ulic. Hoši se k odpalování zábavné pyrotechniky doznali s tím, že ji našli doma. Toho, že mladšího chlapce výbuch polekal, litovali a za své chování se omluvili s tím, že se napříště podobných aktivit na ulici zdrží.

Velké množství ran z odpálených petard a dělobuchů je typické pro předvánoční období už řadu let. Právní postih těchto aktivit je složitý a diskutabilní. Některé druhy zábavné pyrotechniky jsou volně prodejné a dětem tak snadno přístupné, konkrétně se jedná o pyrotechniku I. třídy. Pokud by k odpalování zábavné pyrotechniky docházelo po 22. hodině, bylo možné jednání postihnout za rušení nočního klidu. Přes den je situace o něco horší, ačkoli je prakticky možná za určitých okolností aplikace skutkové podstaty přestupku proti občanskému soužití. Pokud by však v souvislosti se zábavnou pyrotechnikou došlo k újmě na zdraví nebo poškození majetku, mělo by vše pro neopatrného amatérského ohňostrůjce velmi nepříjemné následky.

Další aspektem předvánoční zábavné pyrotechniky je nadměrné stresování zvířat, které zvukové efekty nesou kvůli svému velmi citlivému sluchu velmi špatně. Kromě stresu mohou v důsledku bázně utéct, a jelikož při panickém úprku nevnímají silniční provoz, hrozí jim ve zvýšené míře úraz nebo smrt způsobené sražením motorovým vozidlem.

Proto městská policie důsledně děti i dospělé vyzývá k ohleduplnosti vůči svému okolí při odpalování zábavní pyrotechniky i k dodržování osobní bezpečnosti při manipulaci s těmito pyrotechnickými výrobky.

(zno)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Zmizela kola z nosičů

BRNO, BŘECLAVSKO: Prohlídka historických zajímavostí města měla pro turisty hořký konec.  Jízdní kola upevněná na …