České naděje na Hlinka Gretzky Cup

Na koho bude národní tým spoléhat?

Memoriál Ivana Hlinky je každoročně akcí, na které se sejdou talentovaní hokejisté z celého světa. Řadě hráčů se po turnaji podaří uspět v draftu. Jinak tomu není ani v případě českého výběru, v sestavě naleznete několik hráčů, kteří by mohli jít ve stopách Michala Teplého nebo Martina Hugo Haše.

V brankovišti bude mít trenérský tým opravdu kvalitní možnosti. V českém dresu se představí extraligový nováček roku Jan Bednář ,jenž předváděl velmi dobré výkony v brance Karlových Varů. Mimo jiné byl vyhlášen nejlepším brankářem Evropského olympijského festivalu mládeže a zúčastnil se i letošního mistrovství světa do osmnácti let.

Jedním z lídrů zadních řad by měl být litvínovský Ondřej Baláž. Mladý obránce patřil k oporám reprezentační sedmnáctky, podobně jako Bednář byl na EYOF vyhlášen nejlepším hráčem na svojí pozici. Kromě toho na konci sezony debutoval v A-týmu Litvínova.

V obraně budou zřejmě vynikat i Dominik Vacík nebo Marek Bláha. Havlíčkobrodský odchovanec Vacík se druhý rok za sebou propracoval do áčka, dohromady v něm letos odehrál patnáct duelů. Bláha se řadil ke klíčovým hráčům sparťanské juniorky, v jejímž dresu sbíral téměř bod na zápas a došel až do finále soutěže. Oba v minulém ročníku nastupovali za reprezentaci U17.

Neméně talentované hráče má český výběr i v útoku. Roli tahouna bude plnit například Jan Myšák, jenž za sebou má takřka kompletní sezonu v extralize. Litvínovský talent překonal Roberta Reichela a stal se nejmladším hráčem Severočechů, který kdy v nejvyšší soutěži nastoupil. Stejně jako brankář Bednář si zahrál na letošním MS osmnáctiletých. Myšák je podle mnohých pasován na hráče, který může příští rok draftován v prvním kole.

Zkušenosti s extraligou má i olomoucký Tobiáš Handl. Sedmnáctiletý útočník v dresu tamní Mory nastoupil ke čtrnácti utkáním, velmi produktivní byl v extralize juniorů. Na reprezentační úrovni dosud působil v kategoriích U16 a U17.

Výraznou postavou je i Tomáš Chlubna, jenž byl dvakrát za sebou nejproduktivnějším hráčem reprezentačního ročníku 2002. Jihlavský forvard za Duklu odehrál pět duelů, zbytek času hrál za juniorku. Výraznou roli v týmu by měl hrát i Michal Gut. Bývalého chomutovského Piráta uvidíme od nové sezony v dresu Everett Silvertips ve WHL.

Ve formě je před nadcházejícím turnajem i Pavel Novák. Ten působí v Českých Budějovicích, s nimiž si letos zahrál i baráž o extraligu. „Myslím, že na turnaji bude důležité, abychom proměňovali šance. V obou zápasech proti Švýcarům jsme jich měli poměrně dost, ale nedáváme je. A musíme zlepšit přesilové hry. Ty budou taky rozhodovat zápasy,“ řekl v rozhovoru pro hokej.cz po přípravném kempu ve švýcarském Romanshornu.

Jediným hráčem působícím v zahraničí je Dominik Binias. Karlovarský odchovanec už čtyři roky hraje ve Švýcarsku momentálně za HC Fribourg-Gottéron.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Zvěř

BŘECLAV – Zranění si nepřivodí jen lidé a ne vždy mají tato oznámení dobrý konec. …