Češi získali cenný skalp Finů a jsou v semifinále!

Ostře sledovaný duel začal ve velkém tempu. Česko sice skórovalo jako první, Finové ovšem dvěma brankami odskočili sami do vedení. Český výběr ale znovu převzal otěže zápasu a třemi góly otočil vývoj ve svůj prospěch. Domácí hokejisté si vítězství i přes závěrečnou snahu soupeře pohlídali a zajistili si postup do semifinále turnaje. Česko : Finsko 5 : 3 (1:1, 2:1, 2:1)

Od prvních minut vlétly oba celky do utkání ve vysokém tempu. Diváci mohli vidět aktivní hokej se šancemi na obou stranách. Ve 13. minutě přišla první přesilová hra pro domácí mužstvo. Češi zamkli svého protivníka v pásmu a bušili na Luukkonenovu bránu. Dlouho to vypadalo, že finský gólman odolá, jenomže Ostapa Safin se chvíli po naskočení potrestaného hráče na led chopil puku a nekompromisní střelou dostal svůj tým do vedení. Odpověď Finů na sebe nenechala dlouho čekat. Sami Moilanen dostal přihrávku do mezikruží a bez váhání zakončil do protipohybu českého gólmana.

V úvodu druhé dvacetiminutovky si Češi vykoledovali dvouminutový trest a opět to byl Sami Moilanen, kdo zaúřadoval. Po skvělé přihrávce Heponiemiho neměl problém uklidit puk do odkryté klece. Finy vyrovnávací gól nakopl a hnali se za dalším. Jejich pětiminutový tlak ale utnul nádhernou individuální akcí Filip Zadina. Český útočník přebruslil obranou soupeře, položil si gólmana a opět srovnal stav skóre na světelné tabuli. Rychlá česká akce z vlastního pásma, na jejímž konci stál Jakub Galvas znamenala další gól pro svěřence trenéra Varadi.

Aktivní hru předváděnou českými mladíky zúročil na začátku závěrečné pasáže Martin Kaut, který vletěl do útočné třetiny jako raketa a překvapil finského gólmana. Ani dvoubranková ztráta ale nedostala hokejisty ze země tisíců jezer do kolen. Aleksi Anttalainen se po bleskové akci nejlépe zorientoval v brankovišti a bekhendem dopravil kotouč za Škarkova záda. Závěrečný tlak severského družstva už žádné drama nepřinesl, sladkou tečku do prázdné brány naopak přidal kapitán Martin Nečas.

Zápas v jménech a číslech

Česko:             Škarek – Kvasnička, Mikyska, Galvas, Šalda, Bednář, Král, Bukač – Svoboda, Nečas, Kaut – Kern, Hladoník, Zadina – Machala, Kondelík, Safin – Chytil, Škvrně, Dvořák – Novák.

Finsko:            Luukkonen – Isizugo, Vaakanainen, Teräväinen, Vesterinen, Räsänen, Utunen, Vitasalo, Anttalainen – Nyman, Heponiemi, Moilanen – Virtanen, Talvitie, Parkkari – Pajuniemi, Koskenkorva, Engberg – Kerkkänen, Hartikainen, Seppälä.

Branky a asistence: 15. Safin (Nečas, Kaut), 30. Zadina (Kern, Hladoník), 31. Galvas (Machala, Kondelík), 42. Kaut (Chytil, Kern), 60. Nečas (Zadina) – 16. Moilanen (Nyman), 25. Moilanen (Heponiemi, Talvitie), 55. Antalainen (Nyman)

Střely:             34 : 30 (16:9, 13:14, 5:7).
Vyloučení:      4 : 8.

Využití:           0 : 1.

V oslabení:     0 : 1.
Rozhodčí:       Pražák, Pešina – Brejcha, Suchánek.

Diváků:           1794.

Ostatní dnešní (úterní)  tři zápasy Memoriálu Ivana Hlinky skončili takto:

Ve skupině A (Břeclav)

Švýcarsko : USA        3 : 4 (2:2, 1:1, 0:1)

Ve skupině B (Bratislava)

Slovensko : Švédsko 3 : 6 (0:1, 1:4, 2:1)

Rusko : Kanada         2 : 1 (0:0, 0:1, 2:0 )

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …