Foto: Jitka Sobotková

Češi i Rakušané se setkali na Silvestra na hranicích stejně jako před pětadvaceti lety

Mikulov – Silvestrovské odpoledne, štiplavý mráz, vůně svařeného vína. Všude kolem se ozývá v přátelském tónu čeština a němčina. Vyhrává dechovka, z polní kuchyně voní gulášová polévka, nebe ozářil ohňostroj. Na hranicích mezi Mikulovem a rakouským Drasenhofenem se poslední den v roce setkaly na tři stovky lidí. Stejně jako před pětadvaceti lety.

Přišli zavzpomínat, setkat se a popřát si vše dobré do nového roku. Poprvé se silvestrovské setkání lidí z příhraničního Mikulova a rakouského Drasenhofenu konalo před pětadvaceti lety. „Železná opona padla 4. prosince 1989 a o týden na to přišli k nám do Drasenhofenu stovky občanů z Mikulova. Po dlouhých letech se tak otevřela neprodyšná hranice,“ vzpomíná současný starosta rakouské obce Reinhard Künzl.

Pochod z Mikulova pod heslem „Jdeme za sousedy“ tehdy 11. prosince 1989 organizoval Tomáš Leskovjan s Jiřím Vrbkou. Přes hranice se vydalo na patnáct set lidí v čele s tehdejším místostarostou Vojtěchem Příbramským. Se svým rakouským protějškem starostou Hubertem Bayerem se domluvili, že se na konci přelomového roku potkají přímo na hranicích na mostě, který roky odděloval a nyní už bude navždy spojovat oba dva národy. Hraniční most byl pak v roce 1994 pokřtěn a dostal symbolické jméno Silvestrovský most.

„Mnozí mladí lidé, kteří tudy nyní pravidelně jezdí, si už ani neuvědomují, že hranice byla roky neprodyšně uzavřena. Jsem moc rád, že je vše už dávnou minulostí a že se můžeme pravidelně setkávat, slavit, ale i spolupracovat,“ řekl Reinhard Künzl. Za pětadvacet let lidé z Drasenhofenu a Mikulova uzavřeli bezpočet přátelství i obchodních vztahů. Stejně tak spolupracují obě radnice a za čtvrt století se realizovala řada přeshraničních projektů. Jako například integrace českých dětí do rakouské mateřské a obecní školy. Původně zkušební projekt Společné učení pro budoucnost trvá již dvaadvacet let.

„Je to skvělé, že se můžeme takto bez hranic potkávat. Koho by to před třiceti lety napadlo. Přeji nám všem, aby ta vzájemná setkání byla co nejsrdečnější a aby se spolupráce a přátelství nadále rozvíjelo,“ pozdravil při silvestrovském setkání na hranicích mikulovský starosta Rostislav Koštial.
(JS)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …