Břeclavští ragbisté rakouskou zemskou ligu asi vyhráli. Tedy, jak se to vezme ….

Břeclav – Loni 21. září už se odehrál první soutěžní zápas břeclavských ragbistů. Letos zatím je klid, podezřelý klid. Sezóna ještě nezačala. Zeptali jsme se Milana Vojty, předsedy RC Břeclav, co je nového, kdy se můžeme těšit na soutěžní utkání a jak vlastně skončila uplynulá sezóna pro břeclavské ragbisty ?

V loňském roce jsme hráli rakouskou zemskou ligu a ta soutěž se dohrála tak nějak, kulantně řečeno, sama od sebe. Soutěž řídil dolnorakouský ragbyový svaz, vznikly tam nějaké problémy, nevím konkrétně jaké, a svaz zkrátka soutěž přestal řídit. Vůbec nezveřejňovali výsledky, do dnešní doby není tabulka apod. My jsme dohráli všechny zápasy, tak jak jsme měli, a podle našich propočtů jsme měli být první.

Takže jste si sami spočítali, že jste ji vyhráli??!

Všechny výsledky sice neznáme, ale známe výsledky těch, kteří by nás mohli ohrozit. Skončili jsme první, nevím s jakým náskokem, ale Donau Matrosen Wien , kteří skončili na druhém místě nám potvrdili, že jsme podle výsledků soutěž vyhráli..

Jak se bude hrát letošní sezóna? Vlastně už měla začít.

V letošním roce jsme chtěli rakouskou zemskou ligu hrát zase, signalizovali nám, že se té soutěže chce zúčastnit ještě tým z Leobenu ze Štýrska a Oberwart z Burgenlandu. Přihlásila se ještě Trnava, a tak jsme si říkali, sedm klubů to bude dobrá soutěž. Jenomže řízení soutěže převzal rakouský spolkový ragbyový svaz a ten začal trvat nekompromisně na dodržování všech předpisů. Všechny upozornil, že nebude tolerovat, aby v této nižší soutěži hráli hráči, kteří hrají první a druhou ligu, což se běžně dosud stávalo. Na to některé týmy sdělily, že nemají tak široký kádr a z toho důvodu se nemůžou soutěže účastnit (Celtik, Matrose). A protože tým Melku se pravděpodobně rozpadl, tak v soutěži zůstaly tři týmy Krems, Břeclav a Trnava a to je na nic, je to soutěž o ničem.

Hledalo se nějaké řešení?

Původně měla být vytvořena regionální rakouská divize, severní a naše jižní. Potom se ale uvažovalo se o jejich spojení. Ale v tom případě bychom jezdili daleko, byly by vysoké náklady na dopravu, a na to nemáme. Takže to zůstane asi u tohoto modelu sever, jih. Zápasy jsou naplánované, první bychom měli hrát 15.listopadu a druhý 22.listopadu, o týden později. Jeden doma, jeden venku. Bojím se že může být už mráz, sníh. Takže jsem dost zklamaný…..
Přemýšleli jsme, že bychom šli do slovenské soutěže, která letos vzniká z týmů Slovan Bratislava, Trnava a Universita Košice. Jenomže Košice jsou taky pro nás daleko. Takže zvažujeme jak dál.

Odehrát letos na podzim dvě soutěžní utkání, z toho jen jednou doma, to není moc …

Ještě došla nabídka od Donau Matrosen Wien hrát v tom mezidobí přáteláky a k mému překvapení navrhli vytvořit zase něco jako dolnorakouskou ligu, a že by v tom startoval i Melk. To by ale bylo mimo organizaci ragbyového svazu, taková nesoutěžní soutěž. Nevíme co s tím.

A jaká je situace v břeclavském týmu?

Začínáme se potýkat s nedostatkem hráčů, protože tři naši hráči dostali nabídku z týmu Bystrce, který hraje první ligu, překopávají mančaft , domluvili se s Dragonem, dalším brněnským týmem, který hraje extraligu, že k němu půjdou jejich lepší hráči, aby se udržela extraliga. Bystrc chce posílit a bude se snažit taky postoupit do extraligy. Nám nabídli, že by tři naši hráči (Krevňák,Stráník, Hašmi). Stejné lano ale došlo pro ně i z Vyškova, ten hraje taky extraligu. Samozřejmě, že se nám to nelíbí. Naši hráči nám sice slíbili, že za nás budou dál taky hrát, ale kdoví jak to dopadne. Myslím, že se to nedělá, jsme nově vzniklý klub a po první sezóně mu odčerpat nejlepší hráče…. A kdo ví co to udělá s mančaftem a trenérem. Jsou to starosti a dost nepříjemná situace.

Takže místo klidu starosti a nejistá sezóna.….

Udělali několik náborových akcí, ale vzhledem k tomu, že potřebujeme mít kádr cca 25 hráčů, tak se mi zdá Břeclav malá. Navrhl jsem, zkusit udělat nábor v Hodoníně, ale na výboru se to nesetkalo s pochopením a mezitím klub Kohoutů z Mikulova (hrají podobné třináctkové ragby), kde hraje několik Břeclaváků, začal v Hodoníně dělat svoji farmu… ale to je život. Ještě bych zkusil objet tady ty příhraniční rakouské obce, jestli by tam nebyl zájem a ragby. Když hrajeme rakouskou soutěž, proč by za nás nemohli hrát Rakušáci?

A co se týče finančního zabezpečení?

Sponzora máme jednoho, je jím břeclavská firma STOMA doktora Ivo Marka, který ragby hrával. Hodně nás podporuje, ale musíme najít i další. Výdaje naštěstí nemáme velké, ale aspoň jednoho sponzora bychom potřebovali. Členské poplatky naší unii a licence hráčů něco stojí.

Nejsou i nějaké dobré zprávy týkající se břeclavského ragby?

V poslední době byl u nás několikrát mladý ragbyový irský trenér, který dokončil studium architektury v Praze (zeť Libora Juřeny), byl velice úspěšný hráč doma v Irsku, trénoval ragbyové kadety a dosáhl s nimi i úspěchy. Je hladový po ragby a přijede na trénink. Ty jeho tréninky jsou fantastické, je vidět, že ragby hraje od malička. Zkoušel jsem ho ukecat jestli by za nás nechtěl hrát, ale ze zdravotních důvodů nemůže, nechce riskovat další zranění.
A ještě jedna věc, 7.října by se měl uskutečnit na ZŠ Slovácká projekt Sport bez předsudků, jehož cílem je začlenit co nejvíce dětí do pravidelné sportovní činnosti, účastní se jí i skupina ragbistů, fotbalistů, atletů, tam by se možná zájemci o ragby mohli objevit. Odpoledne s nimi uděláme nábor pro středoškoláky na Pastvisku.
Příští rok se hraje v Anglii Světový pohár a Česká televize bude dávat všechny zápasy, tak předpokládám, že se to projeví i v zájmu o ragby. Takže do příštího roku musíme vydržet.

Děkuji za rozhovor.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …