Břeclavští ragbisté se již připravují na jarní část své premiérové sezony v dolnorakouské zemské lize. Foto: archiv

Břeclavští ragbisté drží s Rakušany krok

BŘECLAV – Znovu obnovený břeclavský ragbyový oddíl se připravuje na jarní část své první soutěžní sezony. Tu neodehráli v Česku, ale v sousedním Rakousku. Více nám o současnosti břeclavského ragby prozradil Milan Vojta.

Jak jste spokojení s podzimním účinkováním v rakouské soutěži?
Jsme moc spokojeni, i když litujeme, že jsme hned v prvním zápase doma nevyhráli nad vídeňskými Námořníky, měli jsme na to je porazit, ale zapracovala nervozita. Ve druhém zápase s Melkem jsme zaslouženě remizovali po velmi tvrdém boji, třetí zápas s Celticem jsme kontumačně vyhráli (to nás netěší), protože nepřijeli do Břeclavi. Ve čtvrtém zápase s Kremsem, který byl velmi vyrovnaný a tvrdý, nás evidentně zařízl nejlepší rakouský rozhodčí a
prohráli jsme jej. Ale měli jsme dát navíc nějakou pětku a bylo by to v suchu. Dodatečně jsem zjistil, že Rakušáci měli vůči nám dopředu velký respekt a považovali nás za velmi tvrdého a houževnatého soupeře.

Byl to dobrý krok, přihlásit se do této soutěže, co vám srovnání s rakouskými týmy ukázalo?
Byl to opravdu výborný krok, zjistili jsme, že jsme na stejné úrovni s rakouskými kluby v Landeslize NÖ, držíme s nimi krok. To nás potěšilo. Bohužel jsme ale všichni jenom ryzí amatéři. V české 2. lize bychom dostávali nakládačky od B-týmů mnohem zkušenějších klubů a to by naše hráče demotivovalo. No a hlavně jsme ušetřili spoustu peněz za dopravu, Vídeň, Melk a Krems jsou prakticky „za humny“. Náš vstup do rakouské soutěže se nesetkal zrovna s pochopením České rugbyové unie, marně jsme jim vysvětlovali ekonomickou výhodnost tohoto kroku pro nás, přitom nám Unie na činnost nedá žádné peníze. O stejném kroku navíc uvažoval i tým Vyškova B,
ale nakonec se zúčastnil české 2. ligy.

S jakým cílem půjdete do jarní části soutěže?
Cíl je jednoduchý – vyhrát všechny zápasy a skončit minimálně na 2. místě tabulky. Bude to ale těžké, vídeňský Celtic ještě neznáme, a tak se na něj  pojedu podívat, abychom věděli, co můžeme očekávat a jak se na něj připravit. Po skončení „patnáctkové“ sezony budeme ještě hrát několik turnajů „sedmiček“ (ragby o sedmi hráčích, 2 x 7 minut) v české 4. lize a jeden turnaj tak budeme pořádat doma v Břeclavi. Sedmičky se staly ohromně populárním sportem, je to rychlá a atraktivní hra i pro diváky. Přispívá k větší propagaci ragby a po zásluze se staly „sedmičky“ už i olympijským sportem, tento trend nechceme vynechat.

Jak se tým připravoval během zimní přestávky?
Zimní společná příprava byla hlavně v hale a v posilovně, hráči dostali navíc úkol individuálně se připravovat dlouhými běhy, jak to splnili si prověříme. Měli jsme ale trénovat více taktiku venku na hřišti, snad to ještě doženeme.

Máte dostatek hráčů nebo se stále mohou zájemci hlásit?
Hráčů máme pořád nedostatek, někteří nám v průběhu sezóny odpadli, takže s radostí uvítáme další nové zájemce o tento tvrdý a krásný sport.

Kolik máte mládežníků – budou hrát nějakou soutěž?
Už se nám v klubu připravují žáci, přišli k nám už i nějací kadeti, kteří hned na podzim začali hostovat a hrát v Dragonu Brno. Pokud jejich řady doplní ještě další mladí hráči, tak by na podzim mohli začít hrát v domácích
soutěžích. Největší radost mám, že se konečně objevily další dívky a snad už letos složíme taky dívčí tým a ten začne hrávat.

Daří se získávat podporu od sponzorů nebo si zatím všechno hradíte z vlastní kapsy?
Se sponzory to není nejlepší, to snad cítí nyní každý sport, ale zatím nám příspěvky od hlavního sponzora – Dentální kliniky STOMMA, pokryly podstatnou část rozpočtu, který samozřejmě plnily i vlastní příspěvky hráčů a členů. Získali jsme taky menší grant od Města Břeclavi na mládež, v tomto směru si nestěžuji, ale potřebujeme získat další velké sponzory, už jen pro naše plány s dalšími klubovými týmy.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

FOSFA olympiáda břeclavských škol 2024 začíná 11. června

Po úspěchu loňského prvního ročníku spojily i letos kluby zapojené do projektu FOSFA Sport síly …