Úspěšná smeč Pavly Meidlové v utkání s Ruskem. Foto: Jiří Holobrádek

Břeclavský Turnaj olympijských nadějí ovládly Rusky

BŘECLAV (lf, juh) – V břeclavské sportovní hale se minulý týden konala jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí poslední doby. Na mezinárodním Turnaji olympijských nadějí si změřily síly volejbalové kadetky (hráčky do 16 let)  z Ruska, Německa, Maďarska, Bulharska, Slovenska a Česka.

Český tým změřil své síly nejprve s celkem Ruska, kterému i přes bojovný výkon podlehl 1:3. V dalším utkání domácího výběru přišel na řadu sestrovražedný boj se Slovenskem, ve kterém Češky dokázaly splnit očekávání a zvítězily 3:0, i když to nebylo tak snadné, jak by napovídal konečný výsledek – nervy drásající druhý set vyhrála naše děvčata 34:32 a třetí 27:25.

Ve svém prvním čtvrtečním utkání se Češky utkaly s celkem Maďarska. Svěřenkyně trenéra Aleše Nováka měly na hřišti od začátku jasnou převahu. V podstatě bez větších komplikací kontrolovali vývoj jak prvního tak i druhého setu a na světelné tabuli brzy svítilo skóre 2:0 ve prospěch ČR. Do třetí sady vstoupila děvčata poněkud rozpačitě a svými nevynucenými chybami v koncovce umožnila soupeři snížit stav. Ve čtvrtém setu pokračoval nevyrovnaný výkon hráček na obou stranách, ale větší vůli po vítězství prokázal domácí tým a vyhrál tak celkově 3:1.

V odpoledním utkání český výběr nečekaně podlehl hráčkám z Německa a tím zamotal pořadí v celé tabulce.

V pátek proti Bulharsku začal český tým velmi vlažně a soupeřkám v úvodní sadě téměř nekladl odpor. Pak se ale vzchopil a vybojoval vítězství 3:1 a postoupil ze druhého místa ve skupině do semifinále v němž se opět střetl s Bulharkami.

Semifinále začalo pro český tým výborně, vedl 2:0 na sety a finále bylo nadosah. Jenže koncovku třetího setu vyhrály Bulharky 25:23, ve čtvrtém setu už byly lepší a nezaváhaly ani v tie-breaku. Ve druhém semifinále porazilo Rusko podle očekávání Německo 3:1, ale německé hráčky nedaly svou kůži lacino.

Také v zápase o třetí místo musely české hráčky absolvovat pět setů a ani tentokrát se neradovaly z vítězství. Nakonec si z Břeclavi odvezly nepopulární „bramborovou“ medaili.

Po skvělém utkání Rusek a Bulharek ve skupině se čekal špičkový volejbal i ve finále. Jenže první dva sety byly hladkou záležitostí Rusek. teprve ve třetím setu se Bulharky našly a zlepšenou hrou snížily na 1:2. Ve čtvrtém setu už se ale zase hrálo podle ruských not a „sborná“ žádné překvapení na svůj účet nedovolila.

V hale břeclavské Lokomotivy byl po čtyři dny k vidění vynikající a dramatický volejbal. Organizátoři z místního volejbalového oddílu zaslouží poklonu za skvěle fungující organizaci této náročné akce, která udělala Břeclavi výbornou reklamu nejen ve volejbalovém světě. Více informací o turnaji můžete najít na www.volejbalbreclav.cz