Břeclavsko hostí pět koncertů festivalu Concentus Moraviae

BŘECLAVSKO  – Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae v červnu vstoupí do svého 19. ročníku a hned pětkrát zamíří i na Břeclavsko.

Letošní sérii 33 koncertů vytvořil muzikolog a skladatel Aleš Březina, který s festivalem spolupracuje již počtvrté. Svou dramaturgii opět nazval České sny a začlenil naši národní hudbu do evropského kontextu: tentokrát české skladatele a interprety konfrontuje s hudební kulturou španělskou a norskou. Březinův dramaturgický koncept odhaluje překvapivé souvislosti a nečekané příbuznosti těchto tří zdánlivě velmi odlišných uměleckých světů.

Od 3. do 28. června 2014 proběhne celkově 34 akcí (33 koncertů a jedno odpoledne pro rodiny s dětmi) ve 20 městech a obcích. Na koncertních pódiích zámků, kostelů či kulturních domů jižní Moravy a Vysočiny se představí elita domácí scény a pozvání přijali také špičkoví muzikanti z Norska a Španělska.

Nejprve festival zamíří dvakrát do Hustopečí. Již ve středu 4. června v kostele sv. Václava a sv. Anežky České vystoupí Český filharmonický sbor Brno. Pod vedením dirigenta Petra Fialy uvede mši Antonína Dvořáka pro smíšený sbor a varhany D dur, op. 86, kantátu Bohuslava Martinů Hora tří světel a komorní kantátu Leoše Janáčka Otčenáš.

V pátek 13. června pak v evangelickém kostele v Hustopečích zahraje Kalabisovo trio. Mladý soubor tří vynikajících sólistů a komorních hudebníků představí díla autorů všech tří klíčových zemí letošního ročníku festivalu.
V pátek 20. června se festival přesune do valtického zámku. Mladý český pianista Ivo Kahánek, který rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Zahraje ukázky národní hudby všech tří zemí – Smetana české, Albéniz španělské a Grieg norské – jsou na tomto koncertu zastoupeni nejproslulejšími ze svých klavírních skladeb. Bohuslav Martinů ve svých nakažlivě radostných Třech českých tancích, komponovaných v Paříži v roce 1926, navazuje vědomě na České tance Bedřicha Smetany a obohacuje český hudební idiom o výtečně zakomponované prvky jazzu a moderní klasické hudby 20. let 20. století.
Hosté ze Španělska zavítají v pondělí 23. června v 19 hodin do mikulovského zámku, kde publikum potěší ohnivým flamencem v podání kytaristy Alexandera Gavilána, zpěvačky Carmen Fernández a tanečníků Irene Álvarezové a Federica Ordoneze.

Na závěrečném koncertě bude město Břeclav předávat pomyslnou štafetu Českých snů svému slovenskému partnerskému městu Trnava, kde 3. července odstartuje zahraniční část stejnojmenného projektu.
V sobota 28. června bude Břeclav hostit slavnostní závěrečný koncert letošního ročníku. V poštorenském kostele Navštívení Panny Marie pražský barokní orchestr Collegium 1704 a vokální ansámbl Collegium Vocale 1704 po taktovkou dirigenta Václava Lukse. Společně uvedou barokní polyfonie neapolských mistrů Domenica Scarlattiho a Alessandra Scarlattiho.
Podrobné informace o interpretech, programech koncertů, ale také o jednotlivých festivalových městech a sálech, ve kterých se koncerty konají, najdete na www.concentus-moraviae.cz

Vstupenky jsou k dispozici v síti TICKETPORTAL a v obvyklých předprodejích jednotlivých festivalových měst.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …