Pondělí , 15 Červenec 2024
Lenka Pospíšilová na fotce se Sendy, které právě hledá nový domov. Foto: redakce

Břeclavanka pomohla už desítkám zvířat

BŘECLAV  – Lenka Pospíšilová je mladá žena, která kromě péče o rodinu a vlastních pět psů zvládá také pomáhat dalším opuštěným a týraným zvířatům.

Před dvěma lety založila občanské sdružení HAFo naděje, jehož cílem je pomoc nemocným, opuštěným a trpícím zvířatům. Ta jsou přijímána do domácí péče a poté, co se dají do pořádku, je jim hledán nový domov. „Podporujeme také materiálně i finančně naše spřátelené útulky,“ doplnila Lenka Pospíšilová.
HAFo naděje je neziskovou organizací, které pomáhají dárci, sami členové pak pravidelně organizují aukce na sociální síti Facebook. Výtěžek z nich je pak použit na krmení, veterinární ošetření, léky a ostatní věci, jež zvířata v jejich péči potřebují.

Lenka Pospíšilová nedávno absolvovala kurz Dornovy metody zvířat. Ten má na Jižní Moravě jen asi desítka lidí. „Na kurz jsem šla kvůli zvířatům, které beru domů. Jedná se často o pejsky, kteří u mě prožívají konec svého života a já bych jim chtěla pomoci překonat handicapy. Také bych touto metodou chtěla pomáhat psům v útulcích, zejména v Městském útulku pro opuštěná zvířata v Bulharech, s nímž dlouhodobě spolupracuji,“ popsala svou motivaci.
Dornova metoda je jemná manuální terapie, jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně uváděny zpět do svých původních správných poloh. „Nejdříve je potřeba zvíře osahat, zjistit kde je jaký problém. Důležitý je také dotazník, vyplněný majitelem. Za aktivní účasti pacienta se pak přesným postupem jemně působí na obratle, klouby či kosti,“ přiblížila postup Pospíšilová a popsala i vlastní zkušenost:: „Mám na dožití starší fenku Valinku. Při zvedání pískala a dlouho jsme nevěděli proč. Lektorka Dornovy metody Andrea Dunová zjistila, že má vyrotovaný obratel, došlo k nápravě, při níž sice plakala, ale výsledek je výborný!“

Dornova metoda není určena jen psům, je vhodná prakticky pro všechny druhy zvířat – koně, ovce, kozy, dokonce i ptáky. Kontraindikací ale může být například rakovina, březost nebo čerstvý úraz.
V budoucnu se Lenka připravuje také na kurz kosmetické péče o psy. „Na svých psech už jsem si stříhání a další věci vyzkoušela, na kurz se zatím chystám. Je potřeba vše skloubit také s prací,“ doplnila.
Pokud byste chtěli alespoň jednomu z pejsků pomoci, můžete si vzít domů třeba Sendy, která je momentálně u Lenky Pospíšilové v dočasné péči. Je to asi 7-8letá fenečka, asi kříženka trpasličího pudla. je hodně drobná a nedůvěřivá. Se zvířaty se snáší dobře, spíš si jich nevšímá. Moc dobrého asi nezažila jelikož při sebemenším prudkém pohybu či rámusu se hned krčí. Je čistotná a když si zvykne, je doma o samotě tichá. Potřebovala by někoho, kdo by jí vše špatné vynahradil.

Chcete-li pomoci sdružení HAFo naděje, podívejte se na jejich internetové stránky, kde se dozvíte jakou formou můžete opuštěným zvířatům přispět.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: Vasilův Rubáš (alternativa, Praha)

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem / Pod Zámkem 4 17. 7. 2024 20:00 Vasilův …