Břeclav se může těšit na No Name i Ladu

BŘECLAV (vla) – Břeclav si v letošním roce užije opět bohatý a pestrý kulturní program.

Slovenské skupiny No Name a Horkýže Slíže, písničkář a herec Jiří Schmitzer, kapela Nerez s první slovenskou Superstar Katkou Koščovou či barokní pěvecký sbor Collegium 1704. Obrazy Josefa Lady v muzeu pod vodárnou, pravidelná nedělní divadelní představení pro děti, Festival minipivovarů a Svatováclavské slavnosti spojené s 175. výročím příjezdu prvního vlaku do českých zemí. K tomu řada dalších koncertů, divadelních zážitků, výtvarných výstav, filmových festivalů a slavností.
Ostatně je na co navazovat. V roce 2013 Břeclav zažila 47 uměleckých výstav (Alois Mikulka, Max Švabinský, Gabriela Dubská, stavebnice Merkur ad.), 143 hudebních vystoupení různých žánrů (Dan Bárta, Schola Gregoriana, Lenka Filipová, Věra Martinová, Divokej Bill, Vladimír Mišík, Pavel Žalman, Spirituál Kvintet, Hradišťan, Věra Špinarová ad.), 35 divadelních představení pro děti i dospělé (Michal Nesvadba, Miroslav Donutil ad.) či 15 plesů. Břeclavské kino Koruna zase promítlo 170 filmů v několika reprízách a třech žánrových filmových festivalech. V loňském roce se tak ve městě konalo přes 400 kulturních a společenských akcí, necelá stovka z nich byla přitom zaměřená na děti a mládež.

Většina z těchto akcí byla organizována městem Břeclav (Svatováclavské slavnosti, Festival minipivovarů, Pietní akce a koncerty k významným výročím, Dřevosochání, Divadelní neděle, Vánoční slavnosti, Silvestr ad.) nebo dotována z rozpočtu města Břeclavi (akce Městské knihovny Břeclav, Městského muzea a galerie Břeclav, kina Koruna Břeclav, koncertní cykly Hudební středy U Kapra, Kulturní léto na schodech, festival Show Up Fest či jubilejní 30. Hudecké dny).

Vše nasvědčuje tomu, že by měl i letos počet kulturních akcí nadále narůstat. Lidé se tak mohou opět těšit na Břeclavské kulturní léto před kinem Koruna, které bude letos multižánrové a dá prostor zejména muzikantům z města a okolí, na Svatováclavské slavnosti s železničními oslavami ve velkém stylu nebo Vánoční slavnosti na pěší zóně. Poslední červnovou sobotu dojde i na třetí ročník oblíbeného Festivalu minipivovarů s blues-rockovým programem a unikátní koncert v rámci hudebního cyklu Concentus Moraviae, který v poštorenském kostele slavnostně uzavře pěvecký sbor Collegium 1704. Ke slovu by se mělo také dostat letní kino, oblíbené Dřevosochání či bleší trhy a pravidelná divadelní představení v kině.

Úplnou novinkou pak budou letní Slavnosti rajčat, které nabídnou na Břeclavsku dobře známou zeleninu v tradičních i netradičních podobách, samozřejmě s doprovodným kulturním programem.

Řadu zajímavých akcí opět přinese i místní knihovna, kino Koruna, které do Břeclavi pod vedením Luďka Kabelky přiváží vybrané hudební lahůdky, či městské muzeum. To v hlavní turistické sezoně po Alfonsi Muchovi a Maxu Švabinském letos zaplní Josef Lada.

Koncerty různých žánrů každý měsíc už desátým rokem nabídne klub Piksla, v létě je přislíbené i čtvrté pokračování pravidelných středečních koncertů na letní zahrádce U Kapra.

Zámecký pivovar na svých oslavách v úvodu května zase do města přiveze populární kapely ze Slovenska i České republiky v čele s populárními No Name. Rok 2014 tak slibuje řadu příjemných kulturních zážitků.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …