Maketa lokomotivy Moravia bude od soboty vystavena na břeclavském nádraží. Foto: archiv

Břeclav se chystá na velkolepou oslavu

BŘECLAV – Břeclav se o nadcházejícím víkendu stane centrem oslav 175. výročí příjezdu prvního vlaku na naše území.

Pro očekávaných třicet tisíc návštěvníků je připravena působivá exkurze do historie železnice, ale také nahlédnutí do blízké budoucnosti. Do Břeclavi budou návštěvníky oslav svážet historické parní vlaky i nejmodernějšími soupravy Českých drah.

Datum 6. června 1839 se navždy zapsalo do historie železnice na našem území. Z Vídně – tehdejšího centra habsburské monarchie – přijel na naše území první parní vlak. Cesta do Brna mu trvala čtyři a půl hodiny. Dnes tuto vzdálenost urazí za hodinu a čtyřicet minut. Od té doby uplynulo 175 let, během kterých prodělala železnice obrovský technologický skok. V sobotu 27. září si to můžeme připomenout.

V železniční stanici budou k vidění nejmodernější RegioPantery, moderní railjety a samozřejmě Pendolino. V Břeclavi budou hostovat také další „dítka“ z rodiny RegioSpiderů a RegioSharků, která jasně demonstrují pokrok, který železnice za oněch 175 let udělala. Z Vídně přiveze protokolární vlak nestárnoucí Hrboun, legendární rakouská rychlíková lokomotiva 310.23 z dílny známého rakouského konstruktéra Karla Gölsdorfa. ZBrna do Břeclavi pojede zvláštní vlak vedený Šlechtičnou 475.101. Ze Slovenska přijede Modrý šíp M 274.004, jediný provozuschopný zástupce svého druhu. Dalšími hosty z dob rakousko-uherské monarchie budou parní stroje 78.618 a 109.13, severní sousedy bude zastupovat polská Olinka Ol-12. Domácí stroje budou reprezentovat nejen dvě Šlechtičny (475.101 a 475.179), ale i celá plejáda mašin z dob motorizace a elektrizace našich drah.Pro železniční fotografy České dráhy připravují jízdu nákladního fotovlaku taženého dvěma Sergeji.

Program oslav začne v 10 hodin a vstup je zdarma. Prvních 30.000 návštěvníků obdrží dárek, prvních 175 bude mít možnost výhodného nákupu In Karty a všichni mohou využít výhodnou Skupinovou víkendovou jízdenku.

Tradičně bohatý bude doprovodný program pro malé i velké návštěvníky. Chybět nebude závod drezín pro celou rodinu o ceny.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Karel Křivánek – Pozdní sklizeň

BŘECLAV / synagoga Břeclav 10. 05. – 23. 06. 2024 / vernisáž výstavy 9. 5. …