Foto: Jihomoravská komunitní nadace

Břeclav bude hlavním městem folkloru

Břeclav – Časté diskuse o způsobech prezentace lidového umění tedy folkloru stály na začátku nápadu sezvat všechny diskutující a na toto téma uspořádat seriózní konferenci, jaké se odehrávají v mnoha jiných oborech lidské činnosti. Místem konání konference bude město Břeclav, které se tak vlastně stane hlavním cílem nejen významné skupiny odborníků na folklor, ale i samozřejmě také laické veřejnosti.

„Živý folklor vnímáme jako jednu z největších hodnot území, kde žijeme. Po několika letech praktických zkušeností, ale docházíme k závěru, že s touto hodnotou neumíme dobře pracovat tak, abychom z toho měli užitek všichni. Smyslem našeho projektu tedy je přinášet prosperitu lokálním podnikatelům, oživení cestovního ruchu a tím rozvoj jednotlivých regionů. Především ale chceme ukázat rozmanitost použití místních tradic v řemesle, podnikání i kultuře. “ řekla jedna z organizátorek konference ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová.

,,Za důležité považujeme to, aby se sešli všichni, kdo k folkloru mají co říct – folkloristé, milovníci folkloru, ale i například podnikatelé v cestovním ruchu nebo třeba i turisté, kteří náš region právě kvůli folkloru navštěvují.“ Doplňuje Mgr. Marek Uhlíř, ředitel Městské knihovny Břeclav, která je dalším partnerem připravovaného projektu a kde se hlavní část konference uskuteční. Dalším organizátorem je vlastivědný časopis Malovaný kraj, který folklor mapuje už více než půl století. Konferenci s názvem ŽIVÝ FOLKLOR připravujeme na pátek 24. dubna a tuto zprávu mohou zájemci o diskusi na toto téma chápat i jako pozvánku zapojit se již do příprav konference – dodává Mgr. Eva Kovaříková.Diskutovat se bude mimo jiné i o možnosti přenést prvky lidového kroje do současných módních trendů a pokusit se je zdomácnit minimálně na Podluží. Tímto náročným úkolem se bude zabývat malířka módy Zuzana Osako pocházející z Lužic dnes působící zejména v Praze.

Do diskuse bude možné přihlásit se na sociální síti facebook v profilu Živý folklor.
V případě jakýchkoli dotazů neváhejte kontaktovat Zlatu Maděřičovou – 777 112 437, zlata@jmkn.cz.

Eva Holáňová
Jihomoravská komunitní nadace
www.jmkn.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …