Břeclav a břeclavský hokej…

HC Lvi Břeclav z.s. se  již devátý rok ve své koncepci činnosti zaměřuje na všestranný sportovní rozvoj mládeže. Poslední léta, postupně jak děti a mládež dorůstá, tak se postupně naplňují jednotlivé věkové kategorie. V sezoně  2019/2020 budou obsazeny všechny kategorie od přípravky až po kategorie muži a ženy.

 Hokejový klub HC Lvi Břeclav dlouhodobě organizuje výuku bruslení pro mateřské školy, která je velmi v oblibě. Spolupracuje také při výuce bruslení základních škol. Pro začátečníky, kteří se chtějí naučit bruslit, popřípadě začít hrát lední hokej je určena víkendová školička bruslení – hokejová přípravka. Zde má možnost si přijít vyzkoušet výuku bruslení každý chlapec či dívka bez rozdílu, zda se chtějí věnovat lednímu hokeji či nikoliv. Děti, které se rozhodnou se lednímu hokeji věnovat, jsou určeny po absolvování hokejové přípravky žákovské, dorostenecké a juniorské kategorie, kterými postupně procházejí až do dospělosti. Hokejovému klubu se podařilo postupem času zajistit pro své hráče návaznost až do A teamu mužů a žen.

 V průběhu své činnosti si dobře hokejový klub uvědomoval, že současný trend vývoje malého sportovce nelze jednostranně orientovat na daný sport, a proto postupně začal rozšiřovat svoje portfolio činností, které svým sportovcům nabízí. Součástí letní i zimní přípravy jsou doplňkové kolektivní hry, ve kterých se snaží klub děti pohybově zdokonalovat. Mimo led se zaměřuje na základní gymnastickou průpravu, která se postupně vytrácí z hodin tělesné výchovy a zvyšuje se díky ní u dětí obratnost a flexibilita. Součástí přípravy je také atletika. Samozřejmostí je zvyšování fyzické kondice a funkční síly.

 Při fyzické zátěži, kterou hokejový sport obnáší, je důležitá regenerace. V době letní přípravy se chodí 2 měsíce plavat. Zde se trénují základní plavecké styly. Plavání je vhodný kompenzační sport a velmi se mladým hráčům osvědčil. Aby měli zdravý tělesný růst, jsou mladí sportovci pod kontrolou. Klub zajišťuje pravidelné odborné vyšetření ortopedem a fyzioterapeutem. Zpětnou vazbou pro činnost je, že mladí sportovci mají, co se týče pohybového aparátu, při vyšetření dobré výsledky. Každoročně se u hráčů i hráček vyšetřuje činnosti srdce vyšetřením EKG. V dorostenecké a juniorské kategoriích probíhají specializované prohlídky na bicyklovém ergometru, kde se zjišťuje, jak pracuje srdce sportovce při zátěži.

 V letním období se klub tradičně také věnuje inline hokeji. Hráči startují na florbalových turnajích a účastní se i turnajů v jiných sportech než je lední hokej. Již řadu let organizuje hokejový klub letní sportovní tábory na horách či příměstské. Samozřejmostí je pořádání Vánočních hokejových turnajů, které díky precizní organizaci mají v hokejovém světě dobré jméno. Zpětnou vazbu k naší činnosti dostáváme od krajského šéftrenéra Českého svazu ledního hokeje, který naši činnost hodnotí velmi pozitivně.

 I když je v hokejovém světě obrovská konkurence, tak se daří dosáhnout i řady dílčích sportovních úspěchů. Výraznou hokejovou stopu břeclavskému hokeji dělají také břeclavští odchovanci v dorosteneckých extraligách, kde je o naše hráče zájem a působí tak v předních extraligových i ligových klubech jako jsou HC Zubr Přerov, HC Dukla Jihlava, HC Bílí Tygři Liberec, AZ Residomo Havířov, Piráti Chomutov, Orli Znojmo, BK Mladá Boleslav. HC Olomouc anebo Kometa Brno V zámoří pak hraje Jakub Zapletal – South Florida Hockey Academy a v inline hokeji Marek Göndör nastupuje do francouzského Club roller hockey Bourges.

Nemalý je počet břeclavských hráčů, kteří působí i v krajských hokejových výběrech.

 Můžeme tak konstatovat, že HC Lvi Břeclav z.s. přispívá k aktivnímu sportování mládeže v Břeclavi a na okrese a celkem zajišťuje sport pro více jak 700 děti a mládeže. Zajišťuje výuku bruslení pro 9 školek z Břeclavi: Kpt. Nálepky, U Splavu, Hřbitovní, ZS Valtická, Na Valtické, Okružní, Kupkova, Slovácká, Břetislavova, Osvobození – cca 200 dětí. Z okolí jezdí 10 školek: Zaječí, Rakvice, Ladná, Lanžhot, Kostice, Podivín, Lednice, Hrušky, Týnec, Sedlec – cca 140 dětí.

Dále se chodilo na bruslení s mladší skupinou ze školy Slovácká – tam bylo na ledě vždy tak cca 40 dětí a tuto sezonu se chodilo se školou Podivín 4. a 5. třída cca 60 dětí. Na přípravce má letos zapsaných něco přes 90 dětí.

 Těchto úspěchů a komplexní sportovní průpravu pro sportovce, o kterou se již řadu let klub snaží, by nebyl schopen dosáhnout bez podpory města Břeclav, Jihomoravského kraje, MŠTM ČR, ČUS, ČSLH, ČAIH a sponzorů.

Jaroslav Raclavsky, Aut. Ing.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …