Bravo! Česko přetlačilo v nervydrásajícím semifinále Švédy v prodloužení a s USA si zahraje o titul

V Břeclavi česká reprezentace porazila v dramatickém utkání plném šancí Švédsko v poměru 2:1 v prodloužení, a postoupila do finále, kde si zahraje s USA. Nebezpečné Tři Korunky přestřílely domácí mužstvo, ale vynikající Jakub Škarek držel svůj tým. Český gólman předvedl před téměř dvěma tisíci bouřlivými fanoušky 41 úspěšných zásahů a položil základ k výhře. Postup do finále vystřelil 22 vteřin před koncem prodloužení Jakub Galvas. Finále čeká české hokejisty v Břeclavi tuto sobotu 13.8. od 17:30.

Úvodní třetina semifinálového duelu nabídla zajímavou podívanou plnou šancí, kterým však chybělo gólové zakončení. Činili se oba brankáři, český Jakub Škarek a švédský Ek Olle Eriksson. Češi si hned ve třetí minutě zahráli přesilovou hru. Ta ovšem zůstala nevyužita poté, co Nečasovu nebezpečnou střelu zpoza kruhů Eriksson vyrazil. V osmé minutě se po chybě obrany dostali do velké příležitosti Bemström s Wennlundem. Ani jeden nedokázal zblízka na několik pokusů protlačit puk přes Škarka. V patnácté minutě českému gólmanovi pomohl obránce Bednář, který dokázal na brankovišti nahradit již překonaného brankáře. V závěru periody získali možnost přesilové hry domácí, tu ovšem využít nedokázali i přes slušný tlak, který si vytvořili. Nejblíže kýženému gólu se ocitl Svoboda, jemuž zhatil zakončení připravený Erikssonův beton.

Na úvod druhé třetiny si početní převahu poprvé vyzkoušely Tři Korunky. Češi však oslabení sehráli výborně, a po skončení početní nevýhody dokázali poprvé skórovat. Galvas vyskočil z trestné lavice a zapojil se do přečíslení. Při rychlém protiútoku posunul kotouč na Filipa Zadinu, který na konci 24. minuty otevřel skóre utkání. Atraktivní utkání plné šancí na obou stranách v bouřlivé atmosféře se muselo téměř dvěma tisícům platícím fanouškům líbit. Dobrou příležitost nevyužil Nečas, jehož průnik zakončený střelou vyrazil Eriksson betonem, na druhé straně lapil zase za mohutného aplausu Škarek samostatný brejk Walfridssona.

Tři korunky byly v útoku nadále hodně nepříjemné, a dočkaly se vyrovnání. Ve 31. minutě překvapil Škarka svižnou střelou z pravého kruhu Rasmus Dahlin. Švédové mohli následně otočit skóre, ovšem bekhendový blafák Wennlunda vychytal Škarek. Na konci druhé části Češti nevyužili další ze svých přesilových her. V posledních vteřinách netrefil po zmatcích v obraně odkrytou bránu Hugg.

Do třetí třetiny vstoupili aktivněji Švédové, kteří si vytvořili tlak a také několik gólových šancí, své spoluhráče ale podržel vynikající Škarek. Ve 47. minutě už byl český gólman překonán, ale na brankové čáře ho zastoupil po šanci Bemströma Šalda. Češi se nedostávali před Erikssona tolik jako v předchozích periodách. Čtyři minuty před koncem normální hrací doby vyhodil Lundeström kotouč z obranného pásma do hlediště a Češi dostali velkou šanci na rozhodující branku. V početní převaze se však k žádné šanci nedostali. V dramatickém závěru normální hrací doby si svěřenci Václava Varadi vytvořili zajímavé šance, před Erikssonem vzniklo několik závarů, ani jeden ovšem brankou neskončil.

Na úvod desetiminutového prodloužení získali domácí hokejisté výhodnou početní převahu čtyři na tři. Česká čtveřice si vytvořila enormní tlak, ale Erikssona překonat nedokázala. Hrdinou se mohl stát Machala, který se ocitl před bránou, proti jeho zakončení se však dokázal přesunout švédský gólman. I Tři Korunky mohly rozhodnout. Hugg se ocitl sám před bránou, ale Škarek předvedl veledůležitý zákrok. Když už se zdálo, že utkání budou muset rozhodnout samostatné nájezdy, našel Zadina Jakuba Galvase, který 22 sekund před koncem prodloužení prostřelil zblízka Erikssona, a spustil erupci euforie v břeclavské Ice Bors Areně.

Zápas v jménech a číslech

Švédsko : Česko        1 : 2pp (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Švédsko:         Eriksson – Brännström (A), Walfridsson, Björkman, Liljegren, Hedberg, Dahlin, Berg, Ringsby – Wemblom, Miketinac, Zetterlund – Hugg (C), Lundeström, Elvenes – Sylvegärd, Tjemström, Johansson – Weinlund, Bemström, Aterius.

Česko:             Škarek – Kvasnička, Mikyska, Galvas, Šalda, Bednář, Král, Bukač – Svoboda, Nečas (C), Kaut – Kern (A), Chytil, Zadina – Machala (A), Kondelík, Safin – Škvrně, Hladoník, Dvořák.

Branky a asistence:   31. Dahlin (Bemström) – 24. Zadina (Nečas), 70. Galvas (Zadina).

Střely:                        42:36 (10:11, 11:8, 17:10 – 4:7).

V Břeclavě
o 5 místo        Kanada s Finskem 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

V Bratislavě)
o 7 místo        Slovensko a Švýcarsko         6:3       (1:2, 3:1, 2:0)
Semifinále      USA a Rusko                          4:3pp  (0:0, 2:2, 1:1 – 1:0)