foto:jmk

Boří les se dočká vyčištění. Začne se nejspíše už letos

Břeclav – Vláda České republiky projedná ve středu řešení likvidace munice v Bořím lese. S takovou informací přišel v pondělí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Situaci má řešit státní podniky Lesy České republiky s náklady kolem 50 milionů korun prostřednictvím tendru na specializované pyrotechnické firmy, které budou spolupracovat s Policií ČR.

„O vyčištění Bořího lesa usiluje město již řadu let. V minulosti si několik lidí domů přineslo munici a rozebírali ji, mnoho z nich se zranilo. Naposledy došlo k výbuchu přímo v centru města v roce 2012. Víme, že těchto sběračů je velké množství. Navíc zasažené území se nachází u hranic a vedou přes něj turistické stezky, cyklostezky a jedná se o území UNESCO. Jednali jsme s krajem, Lesy České republiky i ministerstvy. I když bude čištění rozděleno do několika let, jsme rádi, že začne,“ prohlásil starosta Břeclavi Pavel Dominik.

Ten se právě minulý týden sešel s ředitelem Lesního závodu Židlochovice Miroslavem Svobodou, aby se bavili o možném postupu a případné koordinaci prací.

V minulosti se již podařilo vyčistit 250 hektarů, dalších přibližně 500 hektarů na vyčištění ještě čeká. Od konce druhé světové války zemřelo nejméně pět lidí právě při rozebírání munice. Práce by mohly začít ještě v letošním roce a potrvají 8 až 10 let.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …