Na fotografii Alena Chalupová a Milan Uhde, foto Ivo Mičkal

Boleradičtí herci se v Hronově neztratili

V sobotu 6. srpna  skončil 86. ročník nejstarší přehlídky českého amatérského divadla Jiráskův Hronov.

Přehlídka přinesla v devíti dnech na scénu tamního divadla to nejlepší z české neprofesionální divadelní scény. Diváci mohli navštívit celkem 46 představení, semináře či tvůrčí dílny. V množtví představení se neztratili ani zástupci jihomoravanů – ochotníci z Boleradic s dramatem Divá Bára. Nejsou na tomto klání žádnými outsidery vždyť v devadesátých letech s Rokem na vsi způsobili překvapení mezi divadelními odborníky a hlavně diváky, kteří je tehdy odměnili dlouhým potleskem ve stoje, naposledy pak na Jiráskově Hronově účinkovali s muzikálem My fair lady (ze Zelňáku). Účast na hronovské přehlídce si soubory musí „vybojovat“ účastí na několika kolech regionálních a národních přehlídek pořádaných asociací českého amatérského divadla.

Divá Bára měla premiéru v březnu 2015 a od té doby na třiceti reprízách ji vidělo téměř čtyři tisíce diváků nejen v Boleradicích. Je to příběh dívky, jejíž jediný problém je, že je svá, a přizpůsobit se požadavkům svého okolí se neumí a hlavně nechce. Bára, v přirozeném a svěžím podání Jany Glocové, z jeviště neodchází jako poražená, ale jako vítěz – na rozdíl od její kamarádky Elišky, která Bářinu odvahu nemá. Zůstat svůj není lehké, ale nakonec se to přeci jen vyplatí je hlavním motivem dramatu jehož autorem je brněnský dramatik Milan Uhde.

Na Hronov mají herci soboru i krásné vzpomínky „Je to už čtrnáct let co jsme zde naposledy vystupovali“, vzpomíná režisérka představení Alena Chalupová. „Letos na nás porota byla přísná ale zase na dvou představeních Divé Báry, které jsme uvedli v jednom dni, nás diváci v plném sále odměnili dlouhým potleskem. Nejvíce si vážíme toho, že na našem představení byl přítomen i sám autor Milan Uhde a dokonce za námi přišel do šatny popovídat si o hře a poděkovat za představení.“

A co o boleradických řekl sám autor? „Já to už povídal souboru – je to zápas s andělem! Ale každé představení je zápas s andělem. Kde je pohoda a zaručený klid, jak v pojišťovně, tam to nikdy nebývá ono. Myslím, že jste se s tím statečně a čestně utkali, ten příběh je srozumitelný, všechny postavy jsou jasně prokreslené – příběh došel k publiku a tak myslím, že hlavní účel byl splněn. Mohou být spokojení diváci, herci a já také“.

S Divou Bárou se budou návštěvníci Divadla Boleradice setkávat i na podzim – reprízy v programu divadla jsou ještě v listopadu.

Ing. Jiří Janda
jednatel
Divadelní spolek bratří Mrštíků

Společné foto
Společné foto

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …