Bobři začali ničit vrby v centru Břeclavi. Foto: Jiří Holobrádek

Bobři se pustili do vrb v centru Břeclavi

BŘECLAV – Bobrům zjevně nijak nevadí čilý dopravní ruch na Komenského nábřeží v centru města a usilovně ničí tamní vrbovou alej.

„Máme bobry, je to dobrý?“ položil v Týdeníku Břeclavsko už před desítkou let řečnickou otázku známý lesník a ekolog Bohumil Lošťák. Dnes je jasné, že minimálně v centru Břeclavi je na jeho otázku odpověď záporná. Komenského nábřeží je toho jasným dokladem. Bobři se v posledních týdnech s chutí pustili do zhruba padesátiletých vrb kolem řeky Dyje, které se nacházejí v těsné blízkosti rušné silnice. A několik stromů už má svůj osud zpečetěný.

V minulých dnech tento problém začali řešit zástupci Povodí Dyje a břeclavské radnice. Město, které vrby před více než 40 lety vysadilo, pozvalo pracovníka z Agentury ochrany přírody, aby stav stromů na nábřeží odborně zhodnotil. Po čtvrteční obchůzce bylo navrženo, aby nejvíce poškozené stromy byly ořezány a ponechány jako torza. Nebudou tak ohrožovat životy a zdraví osob ani dopravu na přilehlé komunikaci, ale zároveň ještě poslouží jako životní prostředí pro vzácné a chráněné druhy brouků, které se zde vyskytují. Kmeny vrb byly ještě téhož dne omotány drátěným pletivem, aby je ostré zuby bobrů nemohly dále poškozovat.

DSC_7198

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: CM Vladimíra Beneše

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem 24. 7. 2024 20:00 Cimbálová muzika Vladimíra BenešeV posledních …