foto: www.gastrotrend.cz

Blíží se svátek ledových a slámových vín

LEDNICE  – O posledním srpnovém víkendu se v prostorách zámku Lednice uskuteční čtvrtý ročník Světového dne ledového vína – Ice Wine du Monde 2014.

Mezinárodní soutěže ledových, slámových a dalších vybraných sladkých vín se i letos zúčastní desítky vinařů z několika zemí. Odbornou část soutěže, která získala mezinárodní renomé i díky přísným pravidlům pro soutěžící vzorky, doplní víkendový Oper Air Festival v prostorách anglického

parku zámku Lednice. Vzorky vín lze do odborné části soutěže přihlásit až do 8. srpna 2014, již minulý měsíc byly přihlášeny desítky vzorku z Rakouska, Kanady, Chorvatska, Německa, Švýcarska, Slovenska i České republiky.

„Ledová a slámová vína jsou vyráběna specifickými metodami pouze v zemích, které mají klimaticky odpovídající podmínky. Obsah zbytkového cukru musí být u všech předkládaných vzorků minimálně 45 g/l, pocházet musejí z  ucelené šarže nejméně 100 l a nelze akceptovat vína dolihovaná. Statut soutěže zaručuje, že všechny přihlášené vzorky splňují vysoký standard“, představuje soutěž její prezident Jakub Šebesta.

Slavnostní vyhlášení a zakončení odborné části čtvrtého ročníku se uskuteční v reprezentativních prostorách rytírského a loveckého sálu zámku Lednice, soutěž se i letos bude konat pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno OIV. Velké zlaté medaile získala v roce 2013 vína z Vinařství Josef Valihrach a Vinařství Mikrosvín Mikulov.

„Mezinárodní soutěž ledových, slámových a ostatních sladkých vín Ice Wine du Monde je pro Českou centrálu cestovního ruchu příležitostí pro představení nejen celého Lednicko-valtického areálu zařazeného na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale i ostatních turistických cílů jižní Moravy. Gastrofestivaly určené široké veřejnosti zažívají velký boom, snoubení vzorku soutěžních vín s vybranými regionálními specialitami bude jistě dobrým důvodem, proč o víkendu zavítat právě na Open Air Festival, který bude pro veřejnost připraven na Čestném nádvoří zámku Lednice v plenéru přilehlého zámeckého parku“, dodává k doprovodnému programu generální ředitel agentury Czech Tourism Rostislav Vondruška.

Open Air Festival, který bude během soboty a neděle přístupný všem návštěvníkům zdarma, bude zahrnovat kromě možnosti degustace soutěžních vín gastroshow kapitána kuchařského týmu Československého svazu kuchařů a šéfkuchaře restaurace Aureole umístěné v 27. patře pražského mrakodrapu na Pankráci Jiřího Krále. Pro diváky jsou připraveny hudební vystoupení souboru Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou, Janka Ledeckého, muzikálové vystoupení Rebelové rokenrolu i ukázky šermířského umění či vědomostní a dovedností soutěže, které bude možno absolvovat v celém areálu zámeckého parku. Zájemci si mohou zaplatit degustaci vín, holandských, slovenských i moravských sýrů. Připraven je i doprovodný program pro dětské diváky, kteří samozřejmě budou o degustační část Open Air Festivalu ochuzeny.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Aktivity nebyly pohádkově ziskové

Z regionu: Muž z Brněnska ztratil běhen během půl roku skoro dva milióny korun.  Půl …