Blanka Banasiková – Mandaly

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům

9.02. – 5.03.2017

Galerii v podkroví oživí mandaly

Neobvyklou formu umění představí Městské muzeum a galerie Břeclav na Lichtenštejnském domě v Galerii v podkroví. Umění mandal zde představí Blanka Banasiková z Břeclavi, která se této formě arteterapie věnuje již více než 6 let. Právě tvorba mandal, jako forma autoterapie ji natolik uchvátila, že se mandaly staly její duchovní cestou mezi nebem a zemí. Tvrdí, že cítí jejich silnou ochranu před zlem a uklidňují její duši. Blanka Banasiková pracuje na ZŠ v Charvatské Nové Vsi jako vychovatelka a asistentka pedagoga. Zde vede výtvarný kroužek, kde s dětmi tvoří právě mandaly, díky nimž se dostala i do celostátní soutěže Mandala dětem.

Mandala je jakýsi magický kruh, symbol jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech kulturách a náboženstvích. Dnes je především prostředkem k relaxaci a sebepoznání. Mandalu si může vytvořit každý, kdo cítí její sílu, kdo z ní cítí možnost poznat sebe sama a kdo z ní bude čerpat uklidnění.

Blanka pro tvorbu mandal nejčastěji pracuje s kombinovanou technikou, používá krepový papír, barevné tuše, akvarelové pastelky a konečné dílo dotvořuje vysypáním třpytek.

Tvroba mandal ji umožnila zúčastnit se i několika kolektivních, ale i samostatných výstav. V břeclavském muzeu se představí poprvé, slavnostní vernisáž proběhne ve čtvrtek 9. 2. v 17:00 v Galerii v podkroví. Přijďte načerpat energii a dozvědět se něco víc o tomto umění!

Mgr. Nina Kuhnová, kurátorka výstavy

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Zmizela kola z nosičů

BRNO, BŘECLAVSKO: Prohlídka historických zajímavostí města měla pro turisty hořký konec.  Jízdní kola upevněná na …