Australská zpěvačka Suzie Stapletonová v pátek v Piksle !

Břeclav – V břeclavském hudebním klubu Piksla se v pátek představí jedna z největších nadějí australské písničkářské scény Suzie Stapletonová. Vrací se po loňském velice úspěšném vystoupení na Colours of Ostrava do České republiky, a to hned v sérii několika koncertů.

Písně Suzie Stapletonové odkazují k hlubokým kořenům tradičně živočišného australského rocku. Suzie svým hlasem vábí a dojímá, jednou je rozpustile lascivní, jindy zase teskně zasmušilá. Její projev v sobě skrývá velkou dávku emocí, jež velmi působivě doprovází nervně pulsující Suziina osobitá hra na kytaru. Nebojí se křičet, když je to na místě, jindy zase ztiší, až je slyšet spadnout příslovečný špendlík. Nechává se vést potřebami jednotlivých písní, náladou a okolnostmi.

Na sklonku roku 2012 vydané minialbum Obladi Diablo obsahuje pět dokonale vyvážených skladeb plných divoce rozevlátých kytarových tónů a mrazivě křehkých melodií, avšak předvedených syrově v té nejlepší australské tradici. Rozervaně, naplno, až na dřeň, tedy tak, jak to známe třeba od Nicka Cavea nebo třeba současných australských hvězd The Drones. Suzie se letos na jaře objevila také na vzpomínkové kompilaci ‚Axels & Sockets‘ (Glitterhouse Records) věnovanému písním Jeffreyho Lee Pierce (The Gun Club), kde si zazpívala například s Nickem Cavem nebo Markem Laneganem, a účinkovala i na společném albu Lydie Lunch a australského kytaristy Spencer P. Jonese. Suzie Stapletonová má vydat začátkem roku 2015 debutové dlouhohrající (zatím bezejmenné) album, očekáváno nejen v Austrálii velice netrpělivě.

Předkapelou Suzie Stapletonové budou Were Mute

Were Mute je relativně čerstvý projekt Václava Havelky (Please The Trees, selFbrush) a Carla Warwicka (ex–Squall, Pronefoal), který nabízí analogový a experimentální ambient, míchané beaty, noise a drone plochy. Zcela samozřejmě se pohybuje daleko za hranicí písňového konceptu, důležité je vybočení ze známých tratí a hlavně chuť experimentovat. Dvojice si jako referenční mantinely zvolila tvorbu takových velikánů experimentu a jiných forem, jako jsou Arthur Russell, Moondog, Forest Swords nebo Grouper. Na jaře vyšlo dvojici debutové EP The Beast(s) is Up.

Pavlína Božková; novinky.cz; -frankr-

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dětský krojový ples

PODIVÍN / Městská hala Podivín, U Stadiona 788 Voděnka Podivín ve spolupráci s Městem Podivín …