Také v letošním roce mohl Zbyněk Chlumecký přivítat v Břeclavi při celostátním finále Středoškolského poháru olympijskou vítězku Barboru Špotákovou. Foto: Jiří Holobrádek

Atleti mají za sebou úspěšnou sezonu

BŘECLAV – Medaile z mistrovství republiky a velký zájem dětí o atletiku. Předseda atletického oddílu Lokomotivy Břeclav Zbyněk Chlumecký může být s končícím rokem 2014 právem spokojený.

Jak hodnotíte letošní sezonu břeclavských atletů?

Myslím, že se nám podařilo dosáhnout víc, než jsme si na začátku roku přáli. Máme jeden z největších počtů českých titulů v naší historii, máme šest zlatých medailí z mistrovství republiky. Dvakrát se stal mistrem republiky Radek Juška, dvakrát Matěj Osička, titul získali i Adam Horák a Ondřej Vodák. Stříbro získal Adam Horák v kouli, dva bronzy máme z vícebojů (Filípek a Horák) a Veselý. Z tohoto pohledu byla sezona velmi úspěšná.

A jak jste spokojen s výkony v týmových soutěžích?

Muži skončili v I. lize třetí, což byl úspěch, protože Opava a Olomouc byly výkonnostně někde jinde, takže to bylo maximum, co jsme mohli dosáhnout.

Ten výsledek je o to cennější, že jste měli méně atletů na hostování než v předchozích letech…

Hostoval u nás jen Slovák Valachovič a Anděl ze Zlína, ale ten byl většinu sezony zraněný, takže neudělal ani tolik bodů, jak jsme počítali. Takže chlapi byli opravdu dobří. Ženy po roce postoupily zpět do I. ligy. Sice jsme přemýšleli, jestli to vezmeme, ale nakonec jsme se rozhodli, že ano. Tým byl směsicí hodně mladých závodnic a holek, které už s atletikou před několika lety skončily, jako například Romana Lucká, Hana Čekalová, Irena Sadílková.

Jak se dařilo mladším týmům?

Mladší žákyně vyhrály přebor jižní Moravy a byly druhé na přeboru Moravy, což je nejvyšší soutěž v jejich kategorii. Mladší žáci byli třetí na jižní Moravě, starší žáci druzí a starší žákyně čtvrté. Na příští rok chceme postavit silné družstvo dorostenců, jehož základ by měli tvořit Veselý, Vodák, Horák a Osička. Kdyby se ještě sehnal někdo na hostování, tak by dorostenci mohli bojovat i o medaili z mistrovství republiky družstev.

A jaké budou ambice dospělých týmů?

Odchází nám Radek Juška, takže v mužích to bude těžší. I když v posledním ligovém kole Radek chyběl a přesto byli muži třetí. Ženy se pokusíme v I. lize udržet. Generační obměna začala, ale je tam několikaletá díra, stejně jako u mužů.

Mají děti v Břeclavi stále zájem o atletiku?

V přípravkách máme momentálně 85 dětí. Teď je potřeba, aby přešly úspěšně do žákovských kategorií.

Co čeká atletický oddíl Lokomotivy v příštím roce?

Už podesáté budeme pořádat finále Středoškolského poháru. A hlavní akcí, asi největší jakou jsme kdy dělali, bude mezistátní utkání žactva Slovinsko – Maďarsko – Chorvatsko – Slovensko – Česká republika. Bude to 26. září, představí se 320 mladých atletů. Bude to zrovna na břeclavské hody, takže se rozšíří program slavností. Při této příležitosti chceme uspořádat závody i pro malé děti. Chtěli bychom také založit novou tradici běhu městem. I tato akce by byla zaměřena hlavně na děti, ale startovat by mohly samozřejmě i starší kategorie.Opět máme zažádáno o pořadatelství I. ligy družstev a budeme dělat hlavně žákovské závody. V podstatě všechny školní závody na jižní Moravě pořádáme my – Pohár rozhlasu, Atletický čtyřboj, Středoškolský pohár, kvalifikaci na olympiádu mládeže. Takže stadion je využitý. Vždycky bojujeme jen s ubytovacími kapacitami. U zmíněného mezistátního utkání byl požadavek, že všech 65 členů výpravy musí bydlet v jednom hotelu. A to je v Břeclavi problém. Takže jsme se nakonec domluvili v Hustopečích. Dvě družstva budou v Hotelu Centro, dvě v hotelu Rustikal a jedno v autokempu Formanka.