Lenka Zychová, profesionální orientální tanečnice a astrofyzička. Foto: archiv

Astrofyzička je hvězdou orientálního tance

BŘECLAV – Jižní Morava, zejména oblast Lednicko-valtického areálu, je oblíbeným cílem turistů. Míří sem také lidé, kteří si potřebují oddychnout a načerpat nové síly. Jeden z mála svých volných víkendů na Břeclavsku strávila také Lenka Zychová, profesionální orientální tanečnice, známá pod jménem Badriyah, a astrofyzička, kterou jsme požádali o malý rozhovor.

Lenko, ty ses právě vrátila z delší cesty…

Ano, zrovna jsem se vrátila z Ameriky, kde jsem cestovala a vystupovala jako tanečnice. Účastnila jsem se tam projektu, který se nazývá Bellydance Evolution. Jedná se o mezinárodní taneční skupinu, která vystupuje po celém světě a zrovna teď měla show v Los Angeles. Teď hrajeme a tančíme představení Alenka v říši divů na motivy stejnojmenného příběhu. Celá tato show má tedy děj a je zpracována do orientálního tance.

To bylo poprvé, kdy jsi v Bellydance Evolution účinkovala?

Já jsem se do projektu dostala poprvé před pěti lety, kdy se hrály jiné příběhy a účastnila jsem se jich jako tanečnice ve skupinách. Od roku 2012 mám občas možnost hrát i jednu z hlavních rolí.

K orientálnímu tanci patří krásné a také nákladné kostýmy. Jak se připravují kostýmy pro tak velkou show?

Na této show vystupují především světové hvězdy orientálního tance, jako je například Jillina, která to celé organizuje, Sharon Kihara a další. Potom se tam vyskytují skupinové tanečnice, pro něž šije všechny kostýmy Jillina, respektive její švadlenka. Kostýmy jsou opravdu překrásné. Je to dáno zejména tím, že látky, z nichž se šijí, jsou opravdu přenádherné – jsou prošívané perličkami, flitry, kamínky a je možné je velmi levně nakoupit přímo v Los Angeles, takže potom se to mnohem lépe šije. Sólové kostýmy si šije každá tanečnice sama, takže já jsem si musela ušít svůj vlastní kostým kočky Šklíby, kterou jsem tam hrála.

 Kromě orientálního tance máš ještě jedno zajímavé povolání…

Ano, jsem astrofyzička. Studuji doktorantké studium astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně a mým oborem je mezihvězdná látka a konkrétně se zabývám mezihvězdnými bublinami. A jsem opravdu šťastná, že se tomu můžu věnovat, protože to je úžasná věda.

 Ty jsi vůbec takový renesanční člověk. Hrála jsi i na příčnou flétnu, hraješ ještě aktivně?

Ano, v Komorní dechové harmonii Brno. My těch koncertů zase moc nemáme, ale jsme dechové těleso, které vystupuje na plesech, často hrajeme na akcích města Brna. Takže hraji o něco méně než před deseti lety, ale stále aktivně.

Stíháš ještě něco jiného?

Další mou zálibou je focení, k tomu jsem se vrátila před dvěma lety. Já jsem kdysi hodně fotila na střední škole, potom jsem nějak přestala a dnes je to opět jedna z mých nejoblíbenějších činností. Takže mám foťák, různé objektivy a baví mě především krajiny.

Vrátíme se ještě k tanci. Ty vedeš pravidelné kurzy v Brně, učíš semináře po celé republice i ve světě, ve kterých zemích už jsi vyučovala?

Co se týká Evropy, tak samozřejmě u nás v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku. Mimo Evropu jsem letos učila svůj první seminář v Americe a příští rok mě čeká Austrálie. Zatím jsem po světě tolik nevyučovala, ale vystupovala jsem hodně.

Pro odpočinek sis vybrala Lednicko-valtický areál. Čím tě přitahuje?

Lednice i Valtice jsou nádherná města, byla jsem tu už asi třikrát, poprvé na střední škole, kdy jsem si to tady zamilovala. Teď chodím hodně na dlouhé procházky, třeba ke Třem Gráciím. Hlavně mám moc ráda víno, takže různé ochutnávky vín, to je moje. Je to tady skvělé na relaxaci, kterou už jsem potřebovala. Přes týden dělám astrofyziku ve škole a ještě vyučuji pravidelné kurzy a v podstatě opravdu každý víkend cestuji po republice a učím. Za víkend odučím i osm hodin tance, což ještě s cestováním a nějakými přednáškami a vystupováním je hodně náročné.

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Nektárium – July Haluzová

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie Břeclav / synagoga Břeclav 28. 6. – 28. 7.2024 …